Praca w służbie medycznej to odpowiedzialna społeczna misja, z którą wiąże się wiele obowiązków. Nie jest to z pewnością praca łatwa i czasami bywa nieprzyjemna, jednak to, dlaczego różne osoby decydują się na podjęcie pracy w tym niełatwym zawodzie, wynika przede wszystkim z poczucia spełnienia i satysfakcji. Kto może zostać pielęgniarką środowiskową, a kto pielęgniarką położną? Jakie są między nimi różnice? O tym dowiesz się z poniższego wpisu.

Pielęgniarka środowiskowa a pielęgniarka położna – czym się różnią?

Ważne jest, aby rozróżniać różne nazwy zawodów medycznych, które nieraz mogą wprowadzić pacjenta w zakłopotanie.

Pielęgniarka środowiskowa to osoba, która sprawuje kompleksową opiekę pielęgniarską nad pacjentem oraz jego rodziną w miejscu nauki i zamieszkania. Często nazywana jest też pielęgniarką środowiskowo-rodzinną. Jej obowiązkiem jest pomoc lekarzowi w prowadzonej terapii, więc wykonuje ona na co dzień wiele zadań, m.in. pomaga ocenić stan pacjenta, zmienia opatrunki, robi zastrzyki, wykonuje niektóre zabiegi pielęgnacyjne.

Pielęgniarka położna zajmuje się opieką nad kobietą ciężarną od 26. tygodnia ciąży i prowadzi edukację, która ma na celu przygotowanie pacjentki do porodu. Do jej obowiązków należy także opieka nad kobietą po porodzie oraz nad jej dzieckiem – do ukończenia przez nie 2. miesiąca życia. Ponadto, położna składa wizyty w domu matki po zakończeniu pobytu w szpitalu. Wtedy instruuje ją, jak prawidłowo pielęgnować dziecko oraz sprawdza, czy noworodek ma zapewnione odpowiednie warunki.

Kto może zostać pielęgniarką środowiskową?

Zawód pielęgniarki środowiskowej można wykonywać po ukończeniu studiów na publicznej lub prywatnej uczelni albo szkoły pomaturalnej (z 12-miesięcznym stażem). Ważne, aby pielęgniarka cały czas się rozwijała poprzez udział w szkoleniach i kursach, które poszerzają zakres jej umiejętności i wiedzy oraz pomagają być na bieżąco z najnowszymi wytycznymi w medycynie. Każdy kurs lub szkolenie muszą być zgodne z prawem i wytycznymi Ministerstwa Zdrowia.

Pielęgniarka środowiskowa musi wyróżniać się także kilkoma cechami, które są niezbędne do podjęcia tego zawodu, a należą do nich: ukończenie szkoły pielęgniarskiej, posiadanie zdolności do czynności prawnych, kierowanie się w pracy zasadami etyki oraz dobry stan zdrowia.

Ważne jest, aby wiedzieć, że pielęgniarka środowiskowa nie może zajmować się w jednym czasie więcej niż ośmioma pacjentami. Ich dokładna liczba zależy od ich stanu oraz potrzeb. Pielęgniarka powinna pozostawać w kontakcie z lekarzem, którego musi informować, jeśli stan pacjenta się pogarsza.

Kiedy można skorzystać z pomocy pielęgniarki środowiskowej?

Usługi, które wchodzą w zakres kompetencji pielęgniarki, jest szeroki. Może ona wykonywać świadczenia lecznicze, rehabilitacyjne, diagnostyczne czy pielęgnacyjne – w zależności od stanu pacjenta, jego wymagań i potrzeb.

Pielęgniarki środowiskowe pracują od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do godziny 18.00. Z ich usług można skorzystać po wcześniejszym umówieniu się – osobiście lub przez zgłoszenie dokonane przez lekarza, rodzinę, pielęgniarkę, opiekunkę lub odpowiednią instytucję.

źródło zdjęć: freepik.com