Domowe biuro może i powinno być dobrze zorganizowane. Zobacz przydatne gadżety i poznaj sposoby na efektywną pracę i uporządkowaną przestrzeń. Podpowiadamy, jak odnaleźć się w pracy zdalnej.

Jeszcze w 2019 roku praca z domu była kojarzona z dobrem zarezerwowanym dla freelancerów i osób, które prowadzą własną działalność. Rok 2020 zmienił postrzeganie home office. Kiedyś widziany jako luksus, w czasach pandemii stał się koniecznością izolacji. Dziś niektórzy doceniają możliwość pracy z domowego zacisza, inni wciąż szukają sposobów na większą efektywność.

Praca zdalna a domowe życie

Problemem pracy zdalnej wykonywanej z domu, jest często nieumiejętność rozgraniczenia życia zawodowego od życia domowego. U niektórych osób granice zaczęły się zacierać: otwieranie laptopa przy porannej kawie czy odpisywanie na e-maile późnym wieczorem to już element codzienności.

Praca w biurze to kontakt z ludźmi. Często zatem robiliśmy sobie przerwy na pogawędki, spotkania, wspólne jedzenie posiłków. W domu wbrew pozorom pracujemy więcej, co nie znaczy, że efektywniej.

Nawyki z biura powinniśmy przenieść po części do domu: należy pamiętać o przerwach, rozprostowaniu nóg, odpowiednich porach na jedzenie. Siedzenie z laptopem od rana do wieczora nie będzie oznaczało, że zrobimy więcej. Warto zatem trzymać się kilku ważnych zasad.

Jak pracować z domu? Zasady:

  1. Wyznacz godziny pracy: tak, jakbyś chodził do biura. Tylko w określonych godzinach sprawdzaj skrzynkę pocztową, organizuj spotkania itd.
  2. Pracuj zadaniowo: codziennie rano spisz listę 5 najważniejszych zadań na dany dzień
  3. Zadbaj o swoją przestrzeń: nie pracuj z sypialni czy z salonu. Miejsce pracy powinno kojarzyć Ci się tylko z wykonywaniem obowiązków.
  4. Bądź zorganizowany: segreguj dokumenty w teczkach, korzystaj z papierowych notatników czy kalendarzy (gadżety można łatwo zamówić z drukarni internetowej).
  5. Pamiętaj o przerwach: na posiłek, rozprostowanie nóg, picie wody.

Jak zorganizować domowe biuro?

Wydzielenie przestrzeni do pracy jest bardzo istotne. Jeśli mamy taką możliwość, praca powinna odbywać się w oddzielnym pomieszczeniu. Nie powinniśmy pracować z sypialni, bo może to zaburzyć nasz dobowy cykl i negatywnie wpłynąć na jakość snu.

Jeśli nie mamy opcji na oddzielny gabinet, zdecydowanie powinniśmy zainwestować w biurko i ergonomiczny fotel. Domowe biuro powinno być wydzieloną przestrzenią zarezerwowaną wyłącznie do pracy. Siedzenie przy jadalnianym stole i na nieodpowiednim krześle z czasem może przyczynić się do wad postawy.

Jakie gadżety sprawdzą się na home office?

Biurowa przestrzeń w domu może być dobrze zorganizowana. Wystarczy kilka odpowiednich dodatków, by uporządkować miejsce codziennej pracy. Wiele osób korzysta z internetowych kalendarzy i aplikacji do zapisywania zadań.

W domowym biurze nie powinniśmy jednak zapomnieć o tradycyjnych formach organizacji zadań: świetnie sprawdzą się kalendarze na biurko, kalendarze książkowe i notesy. W firmowych papierach będzie łatwiej się nam odnaleźć, jeśli będą one segregowane w teczkach.

Tego typu akcesoria pomocne przy home office można zamówić ze strony: https://www.drukarniaonline.pl/ 

Uporządkowana przestrzeń w miejscu pracy zapewnia lepszą koncentrację. Domowe biuro utrzymywane w ładzie nie będzie kłóciło się z naszym prywatnym życiem i dużo chętniej będziemy codziennie siadać do zawodowych obowiązków.