Meble na indywidualne zamówienie to zazwyczaj wyposażenie kuchni. Jeżeli zależy Ci na optymalnym wykorzystaniu metrażu i zachowaniu indywidualnego charakteru aranżacji, meble na wymiar to także świetny pomysł na wystrój domowego gabinetu, garderoby, łazienki, a nawet pokoju dla dziecka.

Zanim zaczniesz snuć plany o remoncie, dobrze policz koszty. Czy wiesz, ile trzeba zapłacić za meble z płyty meblowej na wymiar?

Meble na wymiar to nie tylko koszt płyty meblowej

Jeżeli chcesz solidnie podejść do kwestii wyliczenia kwoty, którą musisz przeznaczyć na nowe meble na wymiar, nie licz tylko ceny potrzebnych płyt. Zastanów się, czyjej pomocy i fachowej wiedzy będziesz potrzebować od etapu projektowania po wkręcenie ostatniej śrubki. Pomyśl również o kosztach drobnych elementów, takich jak zawiasy, szyny do szuflad, gwoździe, haczyki do powieszenia szafek na ścianie, kołki rozporowe itd. Szacuje się, że w zależności od wybranych fachowców i dodatkowych elementów cena płyt meblowych to mniej więcej połowa wszystkich kosztów.

Od projektu do nowej aranżacji – cena mebli na każdym etapie

Przygotowując kosztorys na własne potrzeby, weź pod uwagę, że ceny usług warto negocjować. Najprawdopodobniej trudno będzie o obniżkę w przypadku drobnego remontu, np. zlecenia na meble na wymiar do niewielkiej łazienki. Zacznij jednak rozmowę o niższej cenie projektu czy montażu mebli, jeżeli wprowadzasz się do nowego domu i w wielu pomieszczeniach chcesz mieć meble z płyty na wymiar. Jakie koszty musisz wziąć pod uwagę?

  1. Projekt mebli i wizualizacja. W zależności od tego, jakie masz mieszkanie i z czyich usług korzystasz, pomysł na aranżację może kosztować Cię około 200 zł za metr kwadratowy. Cena różni się w zależności od miasta, doświadczenia projektanta i złożoności samego projektu. Niektóre sklepy ze stolarką do domu oferują bezpłatną usługę projektowania mebli, jeżeli kupisz w nich płyty meblowe, akcesoria i inne produkty za określoną minimalną kwotę. Wartość towarów równa co najmniej 4000 zł netto uprawnia np. do skorzystania z bezpłatnej usługi projektowej zapewnianej przez Abler Toruń. Abler ma również oddział oferujący blaty i płyty meblowe w Brodnicy.
  2. Płyty meblowe dla klienta detalicznego kosztują zazwyczaj od 1500 do nawet 3000 zł za metr bieżący. Cena zależy od rodzaju płyty – np. laminowane są tańsze od fornirowanych, czyli otoczonych cienką warstwą naturalnego drewna. Najlepiej wybrać płyty meblowe laminowane, które są najpopularniejszym materiałem do tworzenia mebli na wymiar. Jednym z najbardziej cenionych producentów takich płyt jest Swiss Krono, który ma w swojej ofercie płyty meblowe jednokolorowe, z efektem metalik, drewnopodobne, strukturalne i fantazyjne, np. przypominające beton. Z katalogu Swiss Krono warto wybrać również blaty kuchenne, płyty wiórowe i MDF, a także meblowe płyty niezapalne.
  3. Elementy wykończeniowe i montażowe. Uchwyty i gałki meblowe, które ułatwiają otwieranie szafek i szuflad, kosztują co najmniej 5 zł za sztukę, jednak ich cena może sięgać nawet kilkudziesięciu złotych. Jeżeli chcesz otwierać szafki na dotyk, pamiętaj, że zakup jednego siłownika to wydatek około 100 zł. Pojedyncza szyna montażowa do szuflad kosztuje mniej więcej 20 zł. Do ceny mebli musisz doliczyć też okucia meblowe, takie jak kątowniki, łączniki narożne i zawiasy. W zależności od wielkości każdy kosztuje minimum 1,5-2 zł.
  4.  Fachowcy montujący meble. Na ostatnim etapie nie warto oszczędzać. Zatrudniając solidną firmę do montażu mebli, masz pewność, że skręcenie i zamontowanie szafek w kuchni czy łazience przebiegnie szybko i bez problemów. Koszt pracy ekipy remontowej jest odmienny w różnych zakątkach Polski, a wycena roboczogodziny może zależeć od ilości zleconej pracy. Dzień pracy fachowców np. nad zabudową przestronnej kuchni wraz z podłączeniem sprzętów, takich jak zmywarka do naczyń, kosztuje nawet 2500 zł.

Meble na wymiar z płyty meblowej – czy warto się na nie zdecydować?

Oczywiście, że tak! Wprawdzie gotowe meble modułowe do kuchni, pokoju dziennego czy dziecięcego królestwa są nawet kilkukrotnie tańsze od mebli z płyty meblowej, ale nie są niepowtarzalne. Dodatkową zaletą mebli na wymiar jest optymalne wykorzystanie przestrzeni i dostosowanie mebli idealnie do potrzeb wszystkich domowników.

Jeżeli boisz się kosztów związanych z zamówieniem mebli z płyty MDF czy laminowanej, po prostu trzymaj budżet w ryzach. W przypadku mebli z płyty laminowanej (np. Swiss Krono) z obrzeżem melaminowym cena waha się w granicach 900-1100 zł za metr bieżący płyty, a z płyty fornirowanej wzrasta do 1600-2000 zł za metr bieżący. Skorzystaj z pomocy projektanta i po prostu określ maksymalną kwotę, którą możesz przeznaczyć na nowe wyposażenie mieszkania czy domu. Udanego remontu!