Kotwy chemiczne są stosunkowo nowym sposobem na montaż elementów na różnych powierzchniach. Opisywane dziś rozwiązanie zawiera profilowaną część metalową (czasem wykonaną z tworzywa) oraz chemiczną masę klejącą w jego otworze. Poznaj zasady działania kotwień oraz możliwości ich zastosowania!

Jak działają kotwy chemiczne?

Tak naprawdę zasada działania kotwy chemicznej nie jest skomplikowana. Masa żywiczna znajdująca się wewnątrz kotwy po odpowiednim czasie uzyskuje twardość, a także chemiczną trwałość. Łączy się ze ściankami bocznymi części  metalowej (lub z tworzywa), a także z powierzchnią mocowanych elementów kotwiących. Co ważne, wybierając kotwy chemiczne, warto zadbać o to, aby ich kształt automatycznie potęgował wartości kotwiące. Mogą to być na przykład dodatkowe żebrowane zbrojenia, elementy z nacięciami lub karbowane. 

Kotwy chemiczne to niejako alternatywa dla tradycyjnych kotwień mechanicznych. Należy zauważyć, że nowa opisywana dziś technologia jest kilkukrotnie skuteczniejsza i może przenosić dużo większe obciążenia. Nic dziwnego, że jest coraz chętniej wybierana. Jednak o zaletach kotwień poniżej.

Zalety kotew chemicznych 

Nie da się ukryć, że największą zaletą kotew chemicznych jest mnogość ich zastosowań. Można je bowiem wykorzystać na różnego typu podłożach. Kotwy wytrzymują bardzo duże siły obciążające, redukują także wpływ obciążeń charakterystycznych dla kotwień mechanicznych. To jednak nie koniec, bo decydując się na chemiczne rozwiązanie, możesz liczyć na niższe naprężenia osadzania go w podłożu. Co za tym idzie, raczej nie musisz się obawiać rozszczepień podłoży czy ewentualnych oberwań krawędzi. Stawiając na niezawodne kotwy chemiczne, masz pewność, że te wytrzymają większe obciążenia dynamiczne od wersji mechanicznej. Chodzi tutaj głównie o drgania podłoża.

Należy także zauważyć, że stosowanie kotew chemicznych z powłoką żywiczną ogranicza problemy elementu kotwionego, które po pewnym czasie eksploatacji mogłyby się pojawić. Mamy na myśli między innymi ochronę przed wnikaniem powietrza, wody czy wilgoci w strukturę tego elementu. Co za tym idzie, ryzyko wystąpienia negatywnych zjawisk z tym związanych jest dużo niższe. Opisane w tym akapicie właściwości przekładają się na dłuższą żywotność mocowania chemicznego. W jakich sytuacjach stosuje się kotwy chemiczne?

Zastosowanie kotew chemicznych jest wręcz nieograniczone. Najczęściej wykorzystuje się je w budownictwie podziemnym, a dokładniej przy budowie naziemnych konstrukcji (budynki) w drogownictwie, mostownictwie, a także przy budowie tuneli. Doszukując się bardziej „przyziemnych” i codziennych zastosowań można wymienić mocowania balustrad czy filarów i poręczy. Nie da się ukryć, że kotwa chemiczna sprawdzi się także przy montażu ościeżnic i tras kablowych. Na uwagę zasługuje możliwość jej zastosowania podczas kotwienia elementów złączonych, na przykład prętów zbrojeniowych i gwintowych. Kotwy chemiczne wykorzystasz w połączeniu z powierzchniami z różnych materiałów (kamień, beton, cegła, pustak).

Jak mogłeś dowiedzieć się z tego artykułu, kotwy chemiczne mają szereg zastosowań głównie w budownictwie. Ich zaletom nie ma końca i bez dwóch zdań jest to lepsze rozwiązanie od tradycyjnych już kotwień mechanicznych. Pamiętaj jednak, aby stawiać na kotwy chemiczne od cenionych, cieszących się zaufaniem klientów producentów. Najlepiej wybieraj produkty, które zyskały pozytywne opinie wśród ekspertów.