Wybór oświetlenia do akwarium to jeden z kluczowych kroków przy jego zakładaniu, jednak również jeden z tych, które mogą sprawiać najwięcej trudności. Łatwo się bowiem domyślić, że byle jakie światło w zbiorniku wyrządzi więcej szkód, niż dobrego.

Oświetlenie jest niezbędne do rozwoju roślin, które wykorzystują światło przy procesie fotosyntezy. Różne świetlówki będą miały różne efekty na florę w zbiorniku, dlatego temat ten warto zgłębić, zanim podejmiemy decyzję o zakupie danego produktu.

Dlaczego sztuczne oświetlenie?

Ktoś mógłby się zastanawiać, dlaczego w ogóle potrzebujemy sztuczne oświetlenie w akwarium, skoro wystarczyłoby postawić zbiornik blisko okna i problem byłby załatwiony. Niestety tak to nie działa. Światło dziennie przyspiesza znacząco namnażanie się glonów w wodzie, co oczywiście nie jest przez nas pożądane. Poza tym sztuczne oświetlenie umożliwia nam dokładną kontrolę codziennego czasu oświetlania zbiornika. Nie występują na przykład żadne wahania pomiędzy latem a zimą. Nasze rośliny mogą korzystać przez cały rok z optymalnego czasu naświetlania wynoszącego 12 godzin dziennie. Ma to ogromne znaczenie na przykład w przypadku hodowli gatunków tropikalnych. Zakup sztucznego oświetlenia jest po prostu łatwiejszy i korzystniejszy dla samego zbiornika.

Jaką lampę wybrać?

Czynników, jakie możemy wziąć pod uwagę przy kupnie oświetlenia jest wiele, my zaś skupimy się na tych najważniejszych, to jest na mocy żarówki, temperatury barwowej światła oraz rodzaju samego oświetlenia.

Różne świetlówki będą miały różną moc i nie jest to przypadek – oświetlenie dobieramy przecież do konkretnej głębokości zbiornika. Moc świetlówki wyrażana jest w Watach, zaś optymalną moc świetlówki w naszym akwarium możemy prosto obliczyć, stosując się do wzoru 0,6W/litr. Ten wzór przyda się zwłaszcza początkującym akwarystom. Ci, którzy zakładają hodowlę roślin zimno- i ciemnolubnych będą wiedzieli, że moc ich żarówki powinna być niższa. Im większa moc oświetlenia, tym więcej składników odżywczych powinniśmy dostarczać naszym roślinom do wzrostu.

Oświetlenie Led do akwarium słodkowodnego AquaLighter. Źródło: akwarystyczny24.pl

Jeśli zaś mowa o temperaturze barwy oświetlenia, operujemy spektrum, które zaczyna się od światła ciepłego, w kolorze różowym czy żółtym, przez światło białe, aż do zimnego, jakim jest niebieskie. Temperaturę barwy światła wyraża się w Kelvinach, gdzie poniżej 5500K jest światło ciepłe, od 5500K do 6500K jest białe, a powyżej 6500K – niebieskie. Sama temperatura barwy światła nie ma większego wpływu na rozwój flory w zbiorniku, jest zatem wyborem czysto dekoracyjnym.

Dla roślin najważniejsza jest długość fal widma (których my nie możemy zaobserwować gołym okiem). Fale o długości 400-470nm, bliżej barwy niebieskiej, będą odpowiadały za rośliny bardziej zbite, mocno wybarwione, ale niskie. Z kolei długości 620-720nm, czyli te w barwie czerwonej, będą odpowiadały za rośliny mniej wybarwione, ale wysokie.

Rodzajów oświetlenia zajdziemy na rynku sporo, jednak my skupimy się na tym LED-owym, które jest wyjątkowo solidne. Takie oświetlenie się nie nagrzewa, co jest ważne, gdyż podnosi bezpieczeństwo w zbiorniku. Kolejnym aspektem jest to, że LED-y nie gasną nagle, gdy kończy się ich czas użytkowania, a powoli ciemnieją, co daje nam wystarczająco dużo czasu na wymianę oświetlenia. Są to świetlówki energooszczędne, które sprawdzą się w każdym zbiorniku.