Chcesz kupić nieruchomość, ale nie wiesz, czy jej cena jest atrakcyjna? A może - planujesz sprzedaż mieszkania i szukasz informacji, jakie są i jak zmieniają się ceny nieruchomości w Twojej okolicy? Już teraz sprawdź, co warunkuje trendy w sprzedaży!

Idealna cena mieszkania nie istnieje

W czasie trwania transakcji każda ze stron dąży do osiągnięcia pożądanego celu. Kupujący chce maksymalnie zbić cenę mieszkania (nawet poniżej wartości rynkowej), sprzedający natomiast - utrzymać ją na możliwie wysokim poziomie. Tymczasem ceny nieruchomości warunkowane są konkretnymi czynnikami. Co kształtuje wartość rynkową lokum? Koniecznie sprawdź!

 

Co warunkuje ceny nieruchomości?

Wartość domu lub mieszkania jest składową wielu czynników. Poza zdolnościami negocjacyjnymi każdej ze stron należy uwzględnić również:

1. Lokalizację nieruchomości

Wbrew pozorom nie zawsze pożądana jest lokalizacja w centrum miasta. Taka może interesować przedsiębiorców, w przypadku rodzin, zwłaszcza z małymi dziećmi, zdecydowanie bardziej będzie liczyło się dobre połączenie komunikacyjne, ilość i charakter obiektów użyteczności publicznej znajdujących się w pobliżu, a także - łatwość dostępu do sklepów i aptek.

2. Standard budynku mieszkalnego

Ceny nieruchomości zależą również od standardu wykończenia budynku mieszkalnego. Nowe mieszkania, zwłaszcza z rynku pierwotnego są zdecydowanie droższe od tych starych, na przykład - z wielkiej płyty. Reguła nie dotyczy jednak wszystkich lokali. Warto wiedzieć, że przedwojenne kamienice po renowacji nierzadko osiągają ceny zbliżone do cen nowych.

Jeśli zależy Ci, by cena mieszkania była atrakcyjna dla Ciebie, jako sprzedającego, koniecznie zainwestuj w remont. Warto pamiętać, że w starym budownictwie konieczna może okazać się wymiana instalacji.

3. Kondygnacja, ekspozycja i inne

Nierzadko ceny nieruchomości w tym samym budynku mieszkalnym znacząco różnią się od siebie. Może to być spowodowane kilkoma czynnikami - ekspozycją, kondygnacją, wysokość i jasność pomieszczeń oraz głośność. Przykładowo - mieszkanie położona na pierwszym piętrze w budynku bez windy, z widokiem na park, będzie zdecydowanie niższa, niż cena identycznego mieszkania w tym samym budynku, położonego na trzecim piętrze lub identycznego mieszkania, również usytuowanego na parterze, ale z widokiem na wulkanizację opon samochodów ciężarowych.

4. Czas kupna ma znaczenie

Jeśli chcesz kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, obserwuj ofertę dewelopera - ta może się zmieniać. Najczęściej najkorzystniejsze ceny mieszkań są dostępne w okresie przedsprzedaży, może się jednak zdarzyć, że korzystny rabat uzyskasz, kupując ostatnie mieszkanie z listy. W tym drugim przypadku o powodzeniu obniżenia ceny nieruchomości decyduje jednak szczęście - w przypadku dużego zainteresowania lokalem o niższej cenie nie będzie mowy!

 

Wyceń mieszkanie samodzielnie!

Nie ma znaczenia, czy chcesz kupić mieszkanie, czy je sprzedać - cenę nieruchomości możesz ocenić samodzielnie w zaledwie kilka minut. Wystarczy wejść na urban.one i wypełnić formularz. Podając potrzebne dane, w krótkim czasie otrzymasz szczegółowy raport. Jako sprzedający, dowiesz się, co podniesie wartość mieszkania, a jako kupujący - z czego wynikają ceny nieruchomości.