Kuchenka mikrofalowa jeszcze kilkanaście lat temu wzbudzała wiele kontrowersji. Dziś, jest tak samo często spotykanym urządzeniem AGD co piekarnik czy ekspres do kawy. Mikrofalówka pozwala na szybkie odgrzanie posiłku bez długotrwałego nagrzewania czy brudzenia dodatkowych garnków i patelni. Jej zaletą jest niewielki rozmiar, z którym kontrastują naprawdę duże możliwości. Bez problemu znajdziemy w internecie przepisy na szybkie dania czy nawet ciasta z mikrofalówki. Jednak na rynku pojawiło się inne ciekawe zastosowanie mikrofalówki. Czym jest mikrofalówka wbudowana w piekarnik i jak wiele ma ona wspólnego z klasyczną kuchenką mikrofalową?

Czy mikrofalówka jako osobne urządzenie jest warta uwagi?

Czasem może się wydawać, że producenci sprzętów do kuchni starają się za wszelką cenę zachwycić swoich klientów innowacyjnymi projektami. Niestety nie wszystkie z nich są strzałem w dziesiątkę. Pomysł połączenia dwóch urządzeń w jednym nie jest nowy. Większości osób zależy na zaoszczędzeniu miejsca w kuchni, by mieć więcej wolnej przestrzeni. Jednak często okazuje się, że przy takich połączonych funkcjach dwóch urządzeń, ani jedno, ani drugie nie spełnia swoich zadań wystarczająco dobrze. Dlatego samodzielna mikrofalówka często okazuje się znacznie efektywniejsza, a nie jest to urządzenie na tyle duże, by mocno ograniczało dostępną w kuchni przestrzeń. Aby dowiedzieć się więcej w temacie mikrofalówek zapraszamy do poradnika i rankingu mikrofalówek portalu Homelook.pl - https://homelook.pl/jaka-kuchenka-mikrofalowa-bedzie-najlepsza-ranking/ 

Mikrofalówka wolnostojąca czy wbudowana w piekarnik – które rozwiązanie lepsze?

Ogromną zaletą połączenia mikrofalówki i piekarnika w jednym urządzeniu jest możliwość korzystania z klasycznego podgrzewania połączonego z oddziaływaniem mikrofal jednocześnie. Jeśli jednak zamierzamy używać sprzętu jako samej mikrofalówki czy piekarnika, niestety może ona nie spełnić naszych oczekiwań. Po pierwsze takie urządzenie jest najczęściej mniejsze od klasycznego piekarnika, co może stanowić problem przy większej ilości domowników. Szyba tego urządzenia posiada mniejszą przeźroczystość, co utrudnia obserwację i kontrolę procesu pieczenia. Natomiast głównym zarzutem przy korzystaniu z funkcji mikrofali, jest brak systemu obracania naczynia, co może powodować nierównomierne grzanie.

Na co zwrócić uwagę wybierając mikrofalówkę?

Zastanówmy się w takim razie, w jaki sposób wybrać najlepszą możliwą mikrofalówkę wolnostojącą. Dzięki temu zobaczysz też, jakich ważnych funkcji pozbawione są urządzenia 2w1. Jak w przypadku wszystkich urządzeń AGD, musimy tu wziąć pod uwagę porównanie najważniejszych parametrów sprzętu, które decydują o funkcjonalności, praktyczności i niezawodności kuchenki mikrofalowej. Które parametry zasługują na szczególną uwagę?

Moc

Im jest większa, tym szybciej uzyskamy efekt odpowiedniego podgrzania posiłku. Cennym rozwiązaniem jest kontrola intensywności mocy, by dopasować ją do aktualnie podgrzewanego rodzaju składników. Zwykle od mocy zależy też cena mikrofalówki. Najczęściej wybierane są te, o mocy 800W. Nie są one bardzo drogie, a jednocześnie pozwalają na naprawdę efektywne podgrzewanie posiłków w domu. Kuchenka o wyższej mocy będzie też zużywać więcej prądu, a tego chcemy uniknąć.

Wygląd

Jeśli przykładasz dużą wartość do estetyki i designu w swoim domu, warto wybrać kuchenkę mikrofalową dopasowaną stylem do innych sprzętów AGD w kuchni. Wielu producentów oferuje sprzęty w seriach, które wyglądają stylowo i nie wprowadzają dekoracyjnego chaosu. Jeśli nie znajdziesz niczego odpowiedniego, warto przynajmniej wybrać dopasowany kolor urządzenia.

Rozmiary

Mikrofalówka nie jest dużym urządzeniem, jednak warto sprawdzić, czy mają odpowiednią pojemność. W starszych modelach dużą część urządzenia zajmują same systemy grzewcze czy elektronika. W nowszych modelach o tym samym rozmiarze elementy te są zredukowane do minimum, dzięki czemu otrzymujemy większą powierzchnię wewnątrz kuchenki.

Wbudowane programy i funkcje

Do ciekawych funkcji mikrofalówki należy na pewno opcja rozmrażania, która znacznie skraca czas przygotowywania posiłków, eliminując powolne rozmrażanie na przykład mięs. Innym wartym uwagi rozwiązaniem jest funkcja podtrzymywania temperatury, która nie pozwala na ponowne schłodzenie posiłku, jeśli na przykład nie będziemy mogli zjeść go od razu po podgrzaniu. Mikrofalówka z tą funkcją utrzyma temperaturę tak długo, jak będzie to konieczne.

Jak dbać o mikrofalówkę, aby służyła nam przez długi czas?

Odpowiednia higiena urządzeń AGD to nie tylko kwestia porządku, ale także jak najlepszego przedłużenia ich żywotności. Zbierające się na urządzeniach resztki tłuszczu czy innych używanych w kuchni substancji mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie sprzętów. Dlatego warto regularnie je czyścić. Z zewnątrz możemy umyć kuchenkę mikrofalową przy pomocy ściereczki ze środkiem do czyszczenia sprzętów kuchennych. Dobrym sposobem na umycie mikrofalówki wewnątrz jest umieszczenie w niej miseczki bądź szklanki z wodą zmieszaną w równych proporcjach z sokiem z cytryny i podgrzanie jej przez kilka minut. Powstałe opary umożliwią znacznie łatwiejsze wyczyszczenie przestrzeni, a dodatkowo pomogą przywrócić biel, jeśli taki kolor ma urządzenie.

Podsumowanie

Kuchenka mikrofalowa to naprawdę praktyczne urządzenie, z którego nie należy rezygnować na korzyść urządzenia 2w1, czyli piekarnika z wbudowaną mikrofalówką. Nie ma co się łudzić, takie rozwiązanie nie jest idealne. Jeśli masz dobry piekarnik, wystarczający będzie model podstawowy, który nie będzie dublował funkcji, jakie posiadasz już w piekarniku. Jeśli Twój piekarnik nie należy do sprzętów zaawansowanych technologicznie, wówczas zakupem naprawdę dobrej mikrofalówki możesz uzupełnić swoje codzienne gotowanie o praktyczne i nowoczesne rozwiązania. Na pewno się nie zawiedziesz.