Zaćma, czy też katarakta to nic innego, jak zmętnienie soczewki oka. Jest to skutek zaburzeń przemiany materii naszej soczewki, a także zupełnej utraty jej przejrzystości, co prowadzi do kompletnej utraty widzenia. Najpopularniejszym typem zaćmy, jest zaćma starcza, która występuje o osób starszych niż 50 lat. Istnieje jednak nowoczesna metoda walki z tym schorzeniem, a jest nią fakoemulsyfikacja ultradźwiękami. Co warto wiedzieć na ten temat?

Zaćma - co to jest?

Jak już wspominaliśmy, zaćma oka to zmętnienie soczewki ludzkiego oka. Występuje ona za sprawa urazów, czy też przyjmowanie różnych środków, takich jak kortykosteroidy. Najczęstszym rodzajem zaćmy jest jej starcza odmiana, której powody występowania nie zostały jeszcze określone. Nie oznacza to jednak tego, że zaćma nie występuje u osób młodszych. Ludzi ci najczęściej zmagają się z cukrzycą lub też krótkowzrocznością. Na tym jednak nie koniec, wyróżniamy także zaćmę wrodzoną, które rozwija się jeszcze przed narodzinami.

Czy możliwe jest kompletne wyleczenie zaćmy?

W większości wypadków pozytywny wynik jest w stanie dać chirurgiczne pozbycie się katarakty oraz wszczepienie zupełnie nowej, sztucznej soczewki. Jeśli mimo zabiegu poprawa wzroku nie nastąpiła, możliwe jest, że współistnieją inne schorzenia lub też brak nerwu wzrokowego. Operacje zaćmy można wykonać tylko i wyłącznie raz w życiu. Mimo tego fakoemulsyfikacja ultradźwiękami to bardzo szybki oraz skuteczny zabieg. Właśnie dlatego jej popularność jest po prosty ogromna. Tylko w naszym kraju co roku na zabieg ten decyduje się aż ćwierć miliona ludzi. W Wielkiej Brytanii liczba ta wynosi około 330 tysięcy, a w Stanach Zjednoczonych aż 3,5 miliona. 

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na fakoemulsyfikację ultradźwiękami?

Najważniejszą zaletą tego zabiegu, jest oczywiście jego skuteczność. Według Royal National Institute of Blind People wynosi ona aż 95 procent, co jest naprawdę bardzo imponującym wynikiem. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że fakoemulsyfikację ultradźwiękami można przeprowadzać bez względu na to, jak bardzo zaawansowana jest choroba. W związku z tym każdy osoba, która boryka się z zaćmą, jest w stanie otrzymać upragnioną pomoc. 

Jak przygotować się do fakoemulsyfikacji ultradźwiękami?

Zanim przystąpimy do zabiegu, musimy zastosować się do kilku określonych zasad. Jakich?

  • Należy zjeść ostatni posiłek nie później niż 6 godzin przed samym zabiegiem;
  • Na 24 godziny przed operacją konieczne jest zrezygnowanie ze spożywania kawy, alkoholu, herbaty, czy też innych napojów energetyzujących;
  • Pacjenci nie powinny używać kosmetyków wokół oczu, a także zrezygnować z makijażu na dobę przed zabiegiem;
  • Ludzie borykający się z cukrzycą powinny zapewnić sobie dawkę insuliny oraz zjeść posiłek.

Czy zabieg ten jest bolesny? Za sprawą kropli znieczulających pacjent w czasie operacji nic nie czuje. Całość trwa około 20 minut, dlatego nie musimy się niczym przejmować. Po zabiegu wzroku może być nieco osłabiony, jednak stan ten najpóźniej następnego dnia ustanie.