Domofony cyfrowe przewyższają tradycyjne, analogowe rozwiązania pod względem funkcjonalności i wygody. Podstawą sieci komunikacyjnej działającej na niewielkich odległościach jest dobór odpowiedniego unifonu.

Czym jest unifon?

Unifon to część domofonu lub wideodomofonu w formie słuchawki, znajdująca się wewnątrz budynku i połączona z resztą instalacji. Na rynku znajdziemy trzy warianty systemów domofonowych: cyfrowy, analogowy oraz cyfrowo-analogowy. Obecnie najczęściej spotkamy się z pierwszym typem, który jest najbardziej rozwinięty technologicznie i wykorzystuje najnowsze rozwiązania.

Cyfrowy system składa się z centrali oraz unifonów z dekoderami. Z perspektywy użytkownika jedną z kluczowych zalet jest wygoda z korzystania. Niezależnie od tego, w jaki sposób odkładamy słuchawkę, urządzenie działa prawidłowo – w przypadku systemów analogowych może to być problematyczne. Unifon cyfrowy może być podłączony do pełnych zestawów domofonowych używanych zarówno w blokach, jak i w domach jedno- lub wielorodzinnych. Oprócz stosowania w budynkach mieszkalnych korzysta się z nich także w biurach i firmach. Funkcje cyfrowych systemów umożliwiają łatwą i stabilną komunikację pomiędzy osobą znajdującą się wewnątrz budynku a potencjalnym gościem. Unifony cyfrowe świetnie nadają się zarówno do stworzenia nowego systemu domofonowego, jak i rozbudowy starego.

Charakterystyka unifonów cyfrowych

Unifony cyfrowe rozpowszechniły się wraz z rozwojem mikroprocesorów – są w pewnym sensie ewolucją wcześniej stosowanych systemów analogowych. Oprócz korzystania z nowszych technologii i większej intuicyjności cechują się także większą odpornością na czynniki zewnętrzne.

Ponadto cyfrowe sprzęty oferują wiele przydatnych funkcji, które pozwalają na łatwiejsze i wygodniejsze korzystanie z urządzenia. Zdecydowana większość modeli jest wyposażona w przycisk do otwierania drzwi lub bramy. Wielu producentów decyduje się także na wzbogacenie konstrukcji i oprogramowania o dodatkowe możliwości, takie jak zmiana dźwięku dzwonka, regulacja głośności podczas rozmowy, sygnalizacja LED czy osobne sterowanie z pomocą innego urządzenia.

Ze względu na możliwość współpracy z różnymi systemami domofonowymi unifony cyfrowe idealnie nadają się do rozbudowania dowolnej istniejącej sieci – nawet wtedy, gdy dotychczas korzystaliśmy z rozwiązań analogowych. Funkcjonalność tego typu urządzeń jest stale poszerzana o nowe możliwości. Modele z najwyższej półki nie służą już tylko do  komunikacji pomiędzy osobami na zewnątrz i wewnątrz budynku, ale także umożliwiają między innymi kontrolę światła na klatce schodowej czy otwieranie lub zamykanie bramy wjazdowej.

Jak wybrać odpowiedni unifon cyfrowy?

Zakładając lub poszerzając sieć domofonową, powinniśmy szczególnie skupić się na wyborze unifonu. To urządzenie, z którym docelowi użytkownicy będą mieć styczność na co dzień. Modele cyfrowe cechują się świetną funkcjonalnością i idealnie sprawdzą się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach w bloku, a także w firmach.

Decydując się na zakup sprzętu, warto wziąć pod uwagę potrzeby mieszkańców. Tańszy i mniej zaawansowany sprzęt spełni podstawowe oczekiwania, jednak inwestycja w urządzenia o szerszej funkcjonalności pozwoli nam korzystać z unifonu nie tylko do komunikacji. Oprócz aspektów technologicznych poszczególne modele różnią się także wyglądem. Warto postawić na design dopasowany do wystroju wnętrza, a także utrzymać spójny styl w całym budynku.