Jeden ze sprzętów AGD kupowany w pierwszej kolejności. Można nie mieć super blendera, można nie mieć automatycznego mopa, ale podstawowy odkurzacz to prawdziwy skarb. Bez niego nie uda się dokładnie i skutecznie posprzątać podłóg, zebrać paprochów z dywanu ani usunąć pajęczyn. No, może się da, ale po co się kilka razy bardziej męczyć? Sprzęt do odkurzania to bezsprzecznie podstawa. Z drugiej strony jeden model drugiemu nie jest równy, a producenci zasypują nas różnymi propozycjami, z różnymi dodatkami i akcesoriami. Jak wybrać najlepszy model?

Moc silnika i regulowanie siły ssania odkurzacza

Kiedyś im więcej Watt miał odkurzacz, tym chętniej był kupowany. Od kilku lat Unia Europejska z troski o środowisko  wprowadziła zakaz sprzedaży odkurzaczy ponad 900 Watt. Rezultat? Odkurzacze pobierają mniej prądu, a wcale nie tracą na swojej skuteczności! A więc ilość Watt nie świadczy o skuteczności odkurzacza. To, co jest ważne to ilość zasysanego powietrza mierzonego w m3 na sekundę. To jest wyznacznik, który mówi o sile ssania. Jeżeli masz dużo wymagających dywanów, gdzie nieczystości wnikają głęboko we włosie, twój sprzęt musi mieć dobrą moc, aby je stamtąd usunąć, a jeżeli masz też podłogi twarde, jak panele czy parkiet to warto mieć odkurzacz z regulowaną mocą, ponieważ na prostym terenie nie trzeba zużywać jej tak dużo.

 

Końcówki do rury teleskopowej

Jeżeli używasz odkurzacza wszechstronnie, a nie tylko do odkurzania podłóg, warto mieć specjalistyczne szczotki. Aktualnie możemy znaleźć zestawy z długą a wąską szczelinówka a nawet elastyczną szczelinówką, która szczególnie przydaje się do odkurzania auta. Jeżeli masz zwierzęta w domu, to koniecznością staje się turbo szczotka, bo tylko ona dzięki obrotowej szczotce jest w stanie usunąć całą sierść z kanapy. Jeżeli jest to kwestia szczególnie dla ciebie ważna, to pomyśl o elektroszczotce – końcówka jest dodatkowo, niezależnie od odkurzacza zasilana prądem, a więc podczas odkurzania głębokich dywanów nie blokuje się. Praktyczne są tez końcówki 2w1 albo 3w1 – gdzie jedną tą samą szczotkę możesz wykorzystać w różnych konfiguracjach.

 

Jakie filtry powietrza do odkurzacza?

Każdy odkurzacz ma zamontowany filtr powietrza. Podstawowy filtr to model EPA, który zatrzymuje 95% nieczystości. Jeżeli jesteś alergikiem i jesteś wrażliwy na czynniki lotne wywołujące alergie jak pyłki albo kurz, to warto zaopatrzyć się w odkurzacz z filtrem HEPA, który jeszcze lepiej wychwytuje cząsteczki i to te o najmniejszych rozmiarach które są właśnie czynnikiem alergennym. Skuteczność ich jest tak duża, że te same filtry są stosowane w oczyszczaczach powietrza renomowanych firm.

 

Czynników mających wpływa na to jaki odkurzacz kupić jest sporo. Decyzję zawsze musisz podjąć na podstawie rozeznania twojego osobistego otoczenia – czy masz w domu przewagę dywanów czy podłóg twardych, czy może masz małe dzieci, które mógłby zbudzić zbyt wysoki hałas odkurzacza. Tylko wtedy, po uwzględnieniu kluczowych dla Ciebie czynników, możesz kupić trafiony model odkurzacza.