Współczesne rolnictwo to zarówno wiedza, jaką ludzkość gromadziła od setek, a nawet tysięcy lat, jak i najnowocześniejsza technologia, która pozwala tę wiedzę wykorzystać w sposób do tej pory nieosiągalny. Dzisiaj wykorzystuje się nowoczesne technologie przygotowania nasion, nawożenia i uprawy, dzięki czemu wysokość zbiorów również osiągnęła bardzo wysoki poziom. Jednym z najnowszych osiągnięć technologii jest rolnictwo precyzyjne, które wykorzystuje systemy GPS, i które coraz bardziej zbliża nas do pełnej automatyzacji tego sektora.

Współczesne rolnictwo to zarówno wiedza, jaką ludzkość gromadziła od setek, a nawet tysięcy lat, jak i najnowocześniejsza technologia, która pozwala tę wiedzę wykorzystać w sposób do tej pory nieosiągalny. Dzisiaj wykorzystuje się nowoczesne technologie przygotowania nasion, nawożenia i uprawy, dzięki czemu wysokość zbiorów również osiągnęła bardzo wysoki poziom.

Jednym z najnowszych osiągnięć technologii jest rolnictwo precyzyjne, które wykorzystuje systemy GPS, i które coraz bardziej zbliża nas do pełnej automatyzacji tego sektora.

Rolnictwo precyzyjne – dlaczego jest potrzebne?

Rolnictwo wiąże się zawsze z koniecznością przeprowadzania wielu, różnorodnych zabiegów na polach uprawnych – zaczynając od siewu, przez nawożenie i stosowanie oprysków, do zbioru i orania (a także dodatkowych czynności w zależności od rodzaju prowadzonych upraw). W rolnictwie średnio- i wielkoobszarowym praktycznie jedyną rozsądną metodą gospodarowania jest całkowita mechanizacja, choć oczywiście nie przy każdym rodzaju upraw jest to na razie osiągalne. Wykorzystanie maszyn rolniczych wiąże się ze zużyciem paliwa i stosowanych środków (np. środki ochrony roślin), których koszt to nieraz niemałe kwoty.

Racjonalne ich wykorzystanie może prowadzić do sporych oszczędności, a co za tym idzie zwiększenia zysków, jakie generuje gospodarstwo rolne. Narzędziem, które pozwala na osiągnięcie tego celu, jest właśnie rolnictwo precyzyjne z zastosowaniem rolniczych systemów GPS, które pozwala na minimalizację kosztów i skuteczne wykorzystanie środków. Systemy gps do maszyn rolniczych firmy Teejet to jedne z najlepszych systemów używanych często w rolnictwie.

Wykorzystanie technologii GPS w rolnictwie

GPS rolniczy bazuje na wykorzystywanych obecnie w wielu dziedzinach, ogólnodostępnych systemach GPS, które jednak w tym przypadku dostosowywane są do potrzeb rolnictwa. Należy pamiętać, że ilość elektroniki stosowanej w nowoczesnych modelach ciągników rolniczych znacznie przekracza jej ilość w samochodach. Większość z tej elektroniki to komputery odpowiadające właśnie za precyzję prowadzonych prac.

Dzięki temu można nie tylko prowadzić je w taki sposób, by nie robić zakładek, czy nie pominąć żadnego, nawet niewielkiego fragmentu pola, ale nawet wyznaczyć trasę w taki sposób, by zminimalizować zużycie paliwa. Warto tutaj wspomnieć jeszcze od dokładności, jaka oferują współcześnie dostępne systemy GPS. O ile jakiś czas temu nie była ona jeszcze bardzo duża, to dzisiaj można w ten sposób uzyskać dokładność rzędu nawet kilku centymetrów.

Systemy GPS dla rolnictwa precyzyjnego Teejet

Bardzo warte polecenia są systemy GPS do maszyn rolniczych, oferowane przez doskonale znanego, międzynarodowego producenta narzędzi stosowanych w rolnictwie, który dostarcza na rynek najnowocześniejszych technologii w tym zakresie. Szczególnie interesujący wydaje się model GPS Matrix 430.

Jest on polecany dla początkujących niedoświadczonych rolników. Wyróżnia go łatwość obsługi, a także dość duże spektrum możliwości. Urządzenie pozwala na wypróbowanie różnorodnych opcji i dostosowanie go do własnych potrzeb. Posiada dość duży, dotykowy, kolorowy wyświetlacz, dzięki któremu jego obsługa jest bardzo łatwa. Dzięki temu, że urządzenie wyposażone jest w wewnętrzny odbiornik z technologią stabilizacji Crearpath, może działać również w terenie, gdzie jakość sygnału jest nieco słabsza.

Zalety rolnictwa precyzyjnego

Wielką zaletą stosowania rolnictwa precyzyjnego jest oszczędność paliwa. Zwiększenie jego zużycia przy podwójnym pokryciu niewielkich fragmentów pola, czy nie najlepiej rozplanowanym przejeździe może wydawać się niewielkie, ale przy polach o dużej powierzchni, a także skomplikowanym kształcie może to robić ogromną różnicę, która przełoży się na realne zmniejszenie wydatków na paliwo.

Bardzo ważna jest również oszczędność środków ochrony roślin i właściwe ich dawkowanie. Należy pamiętać, ze zastosowanie podwójnego oprysku również może być szkodliwe. Dzięki stosowaniu systemów GPS poprawia się również jakość siewu. Brak jest obszarów pokrytych podwójnie i miejsc pominiętych, co przekłada się na większe zbiory.