Cena czy jakość, a może oba warianty w jednym? Czy jedno wyklucza drugie? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które stają przed koniecznością zakupu opału. Ofert jest sporo, niektóre kuszą bardzo niską ceną, inne super jakością. Jak kupić dobry i tani ekogroszek, który zapewni ciepło zimą i nie zrujnuje domowego budżetu? Przeczytaj artykuł i przekonaj się, że tani nie zawsze znaczy dobry, a dołożenie kilku złotych pozwoli na oszczędność w dłuższej perspektywie.

Tani ekogroszek – nie kupuj kota w worku

Kupując opał na cały sezon z góry trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka oszczędności wybierając tani ekogroszek. Warto jednak podejść do tematu z dużą dawką rozsądku. Widząc cenę odbiegającą znacząco od pozostałych kupującemu powinna zapalić się czerwona lampka. Bo czy najtańszy ekogroszek może być dobry? Raczej nie, aczkolwiek tani nie zawsze znaczy zły. Wszystko zależy od potrzeb i parametrów wybranego opału.

Na pewno cena nie powinna być głównym ani jedynym kryterium branym pod uwagę przy zakupie ekogroszku. Dlaczego? Bo może okazać się, że oszczędności będą tylko pozorne, a zamiast nich pojawią się dodatkowe wydatki. Najtańszy ekogroszek to często opał słabej jakości. Gorzej się pali, w wyniku czego trzeba zużyć go więcej, powstaje więcej spieków i popiołu. Może też powodować zapychanie, a nawet awarie kotła. Dlatego wybierając ekogroszek trzeba zwrócić uwagę na wiele różnych aspektów poza ceną.

Na co zwrócić uwagę wybierając dobry ekogroszek

Kupując opał należy pamiętać, że pośrednio kupujemy ciepło i komfort naszej rodziny, a nie wyłącznie określoną ilość minerału. Znajomość tych kilku kryteriów pozwoli Ci dokonać właściwego wyboru.

Kaloryczność – inaczej wartość opałowa. Ekogroszek o większej kaloryczności da więcej ciepła. Mniejsze zużycie to nie tylko oszczędności w portfelu, ale i rzadsze uzupełnianie podajnika.

Spiekalność – równie ważny czynnik, ponieważ wpływa nie tylko na efektywność spalania, ale i bezpieczeństwo. Węgiel o wysokiej spiekalności powoduje powstawanie dużej ilości popiołu oraz spieków, które palą się wolniej i mogą powodować poważne uszkodzenia kotła.

Wilgotność – mokry ekogroszek ma niższą kaloryczność, a więc gorzej się pali i jest mniej wydajny. Część energii jest bowiem zużywana na odparowanie wody.

Zawartość siarki i popiołu – siarka nie tylko wpływa na szybszą erozję kotła, ale również na ilość emitowanych szkodliwych substancji. Dlatego im jej mniej tym lepiej. Podobnie z popiołem – jeśli nie chcesz wynosić co chwila dużej ilości popiołu oraz czyścić często pieca - wybierz ekogroszek o niskiej zawartości siarki.

Granulacja – dobry ekogroszek powinien mieć odpowiednie uziarnienie, odpowiadające wymaganiom stawianym przez producentów pieców. Bardzo często tani ekogroszek, słabej jakości zawiera duże ilości podziarna, które wpływają na zmniejszenie wartości opałowej i zwiększenie emisji pyłów podczas spalania.

Tych kilka kluczowych parametrów jest istotnych jeśli chodzi o jakość ekogroszku. Szczegółowe normy dla każdego z nich znajdziesz w tym artykule grzejemnieto.pl/na-co-zwrocic-uwage-wybierajac-ekogroszek/. Sprawdź zanim kupisz ecogroszek na nowy sezon.

Przechowywanie ekogroszku, a jego jakość

Dość istotne dla zachowania tych wszystkich właściwości ekogroszku jest jego przechowywanie. Na rynku znaleźć można opał sprzedawany luzem oraz workowany.

Dlaczego ekogroszek sprzedawany w workach jest lepszy? Po pierwsze dlatego, że gwarantuje zachowanie wszystkich parametrów podanych na opakowaniu. Nawet jeśli będzie przechowywany na zewnątrz (choć nie jest to zalecane, ponieważ worki posiadają system mikrowentylacji). Ekogroszek w workach dostarczany jest na paletach, a jego przeniesienie i ułożenie w miejscu docelowym zajmie najwyżej kilkanaście minut. Dzięki pakowaniu możemy oszczędzić sobie dodatkowej pracy związanej z sprzątaniem, ponieważ cały proces przenoszenia i składowania nie generuje zabrudzeń jak to jest w przypadku węgla kupowanego luzem. Ekogroszek w workach jest też łatwiejszy w użytkowaniu. Wystarczy tylko przesypać odpowiednią ilość do podajnika, a resztą zajmie się za nas kocioł, który należy poprawnie skonfigurować. Niestety, taki komfort kosztuje, dlatego cena ekogroszku w workach będzie wyższa w porównaniu do tego dostępnego luzem.

Kupując tani ekogroszek luzem bądź przygotowany na sporo pracy przy jego przesypywaniu i zapomnij o czystej kotłowni. Musisz też wiedzieć, że przechowywany bez opakowania nie jest w żaden sposób zabezpieczony, dlatego często ulega zawilgoceniu, przez co gorzej się pali i szybciej się zużywa. Przez około 8 tygodni jego parametry mogą spaść nawet o 20-30% pierwotnie deklarowanej kaloryczności. Może się więc okazać, że już w połowie sezonu trzeba będzie domówić kolejną partię.

Ekogroszek workowany warto wybierać z jeszcze jednego powodu. Na każdym worku znajdują się dokładnie opisane wszystkie parametry. W razie zastrzeżeń co do jakości klient ma możliwość sprawdzić, który z parametrów odbiega od deklarowanych i wyjaśnić zaistniałą sytuację z obsługą sklepu, w którym nabył opał. Zwykle wystarczy niewielka zmiana ustawień kotła by osiągnąć znacznie lepsze efekty spalania.

Niska cena – wysoka jakość

Wiesz już na co zwrócić uwagę wybierając ekogroszek i, że niska cena nie może być jedynym kryterium branym pod uwagę. Musisz też wiedzieć, że nie zawsze tani oznacza zły – to zdecydowanie nie jest regułą. Pojawia się w takim razie pytanie: to jak znaleźć tani i dobry ekogroszek? Świetną cenę i świetną jakość idealnie łączy w sobie ekogroszek syberyjski dostępny chociażby w ofercie sklepu grzejemnieto.pl.

Jego cena jest porównywalna z polskim odpowiednikiem, ale ma znacznie lepsze parametry. Jak to możliwe? Powodów jest kilka.

Po pierwsze duże znaczenie ma kwestia wydobycia surowca. W Rosji robi się to metodą odkrywkową, która jest znacznie tańsza niż stosowana u nas metoda głębinowa. Podobnie niższe opłaty kolejowe i ceny prądu sprawiają, że pomimo sprowadzania surowca z tak daleka jego cena jest tak korzystna.

Cena ceną, ale co z jakością?. Na tym polu ekogroszek syberyjski również wygrywa z polskim. Dzięki niższej zawartości siarki i popiołu jest bardziej przyjazny dla środowiska i łatwiejszy w użytkowaniu. Również jego spiekalność jest niższa, co przekłada się większą efektywność.

Kiedy kupić, żeby kupić tanio

Jeśli zależy Ci na tym by kupować dobrej jakości ekogroszek w atrakcyjnej cenie – kupuj poza sezonem. Latem mało kto myśli o zakupie opału na zimę, i to jest błąd. W sezonie opał jest droższy. Producenci wykorzystują duże zainteresowanie narzucając wyższe ceny, wiedząc, że nabywcy i tak się znajdą. Dodatkowo sprzedawany zimą opał często jest wilgotny więc jego jakość spada. Latem gdy temperatury są wysokie, a opady są rzadkością łatwiej trafić na dobry, suchy ekogroszek. Kupując latem możesz też skorzystać z atrakcyjnych promocji i rabatów. Dostawy są realizowane szybko i sprawnie, i nie ma ryzyka, że nagły atak zimna zaskoczy Cię pustą kotłownią.

Grzeje Mnie To - najlepszy stosunek ceny do jakości

Wiesz już jak wiele kryteriów musi spełniać ekogroszek by był dobrej jakości. Wiesz, też, że niska cena i wysoka jakość nie wykluczają się nawzajem. Wykorzystaj tę wiedzę gdy będziesz kupował opał na najbliższy sezon. Sprawdź też ofertę firmy Grzeje Mnie To. Znajdziesz u nich ekogroszek workowany, spełniający wysokie wymagania jakościowe.