Szkło jest jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów budowlanych. Coraz częściej pojawia się we wnętrzach jako element dekoracyjny. Szklane akcenty występują w drzwiach, na ścianach, meblach, parapetach i podłogach. Najciekawsze efekty można uzyskać przy zastosowaniu tafli szkła laminowanego lub z efektem pęknięć.

Szklane dekoracje w aranżacji domu komponują się z wnętrzami urządzonymi w różnej stylistyce ‒ od pałacowych rezydencji po proste, minimalistyczne formy. Szkło podkreśli charakter pomieszczeń rustykalnych, loftowych i nowoczesnych. Jego akcenty mogą pojawić się także w salonie urządzonym w stylu skandynawskim czy glamour. 

Szkło o wysokiej przepuszczalności światła

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w aranżacji wnętrz jest wybór tafli o wysokiej przepuszczalności światła. Takie innowacyjne szkło jest pokryte specjalnymi powłokami zapewniającymi doskonałą przezierność i dobre właściwości termoizolacyjne. Wnętrze jest więc dobrze oświetlone naturalnym światłem słonecznym, dzięki czemu wszystkie meble, dodatki i kolory we wnętrzu mają neutralny wygląd. Tego typu szkłem jest m.in. ECLAZ, o którym można przeczytać na stronie https://pl.saint-gobain-building-glass.com/pl/eclaz.

Szkło lakierowane i laminowane

Szklane elementy aranżacji mogą zostać wykonane ze szkła lakierowanego lub laminowanego. Pierwszy rodzaj jest oferowany w szerokiej gamie kolorystycznej. Bez obaw możemy stosować go nie tylko w pomieszczeniach suchych, ale i tych o większej wilgotności, np. w łazience czy pralni. Może być efektowną alternatywą dla glazury w łazience lub mozaiki w kuchni. Drugi rodzaj to szkło laminowane, które zbudowane jest z kilku formatek połączonych specjalną folią. Przy użyciu tego rodzaju szkła można w oryginalny sposób wydzielić część pomieszczenia ‒ np. garderobę z sypialni. Szkło laminowane daje duże możliwości dekoracyjne ‒ przykładowo, możemy umieścić w nim dowolny motyw (np. suche trawy czy metalową siatkę), a także prywatne zdjęcia czy grafiki.

Szkło lodowe, czyli tafla usiana pęknięciami

Ciekawym zabiegiem aranżacyjnym jest wybór wielowarstwowego szkła, którego powierzchnia ma wiele drobnych pęknięć ‒ jest to tzw. szkło lodowe. Ten typ szkła sprawdza się jako wykończenie frontów mebli, blatu stolika kawowego lub blatów kuchennych. Możemy je również wykorzystać w szklanych witrynach, lampach lub parapetach. Drobne pęknięcia efektownie odbijają światło, które tworzy nastrojowy klimat we wnętrzu. 

Szklane elementy dekoracyjne dobrze pasują do mieszkań o niewielkim metrażu. Sprawiają, że wnętrze zyskuje na przestronności i wygląda na większe. Meble i szklane akcenty na ścianach czy podłodze komponują się z każdym materiałem wykończeniowym. Dzięki temu w uniwersalny sposób możemy zestawiać je z drewnem, stalą, ceramiką czy kamieniem. Zaletą szklanych powierzchni jest także łatwość ich utrzymania w czystości.