Dekoracyjny pas otaczający dom pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale też chroni ściany przed zabrudzeniem. Opaska może być wykonana z kostki brukowej lub kamieni dekoracyjnych, które układa się na przepuszczalnej warstwie podsypki stabilizującej.

Podłoże dla opaski okalającej budynek powinno być wykonane z warstwy przepuszczającej wodę. Dobrym wyborem będzie podsypka ze żwiru, piasku, geowłókniny lub pospółki. Podczas układania pasm wokół domu lepiej unikać mieszanek cementowo-piaskowych czy szczelnego betonu. 

Opaska wokół domu ‒ funkcjonalna i estetyczna

Opaska otaczająca zewnętrzne ściany domu zapobiega zabrudzeniom elewacji. Dzięki niej w trakcie deszczu woda ani błoto nie chlapią po ścianach. Pełni także funkcję ochronną przed zawilgoceniem muru, ponieważ ułatwia odprowadzanie wód opadowych. Opaska ma również duże znaczenie estetyczne. Kolorystycznie skomponowana z elewacją będzie wyglądać elegancko i podkreśli bryłę budynku. Zasadniczą kwestią, która wpływa na funkcjonalność pasów okalających domy, jest ich ułożenie. Źle wykonana opaska może być nietrwała lub przyczynić się do powstawania wilgotnej strefy. Sytuacja ta z upływem czasu doprowadzi do zawilgocenia ścian fundamentowych i gromadzenia się w nich szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni. Mając na uwadze ten fakt, należy zlecać wykonanie prac budowlanych doświadczonym fachowcom, którzy są polecani przez klientów i świadczą usługi na najwyższym poziomie. Przykładowym miejscem, w którym profesjonalne ekipy publikują swoje oferty, jest https://building-companion.pl/uslugi-budowlane/malopolskie. Znajdziemy tam m.in. opinie poprzednich klientów oraz informacje o dostępności firmy. Pozwoli nam to dokładnie zaplanować czas, w jakim zlecenie zostanie zrealizowane. 

Opaska okalająca budynek ‒ z kostki lub kamienia dekoracyjnego

Pasma okalające budynek najczęściej wykonywane są z różnego rodzaju kruszyw oraz kamieni ozdobnych (np. grubego żwiru, otoczaków lub białych grysów ogrodowych). Ich zaletą jest łatwość ułożenia oraz brak konieczności zachowania równego na całej długości spadku dla wody. Podczas opadów deszczu woda będzie swobodnie przenikać w głąb gruntu, a potem szybko z niego wyparuje. Dla zachowania spójnego kształtu i trwałości opaski wysypanej kamieniem dekoracyjnym warto obramować ją betonowym lub granitowym obrzeżem. Rozwiązaniem bardziej estetycznym i łatwiejszym w utrzymaniu czystości są opaski z kostki brukowej. Trudniej jest je ułożyć, ale występują w większej gamie kolorów, dzięki czemu można je dopasować do każdej elewacji. Za pomocą kostki brukowej lub granitowej możemy też harmonijnie zaaranżować pozostałą przestrzeń wokół domu i ogrodu, np. na podjeździe, tarasie lub wokół altany. Na opaskę wokół budynku najlepiej sprawdzi się kostka o grubości od 4 do 6 cm. Materiał zaleca się układać na wyrównanej podsypce z zachowaniem spadku w stronę trawnika. Całość należy obramować za pomocą obrzeży, nadając opasce równy kształt i estetyczne wykończenie.