Po każdej zimie, na skutek częstej zmiany temperatur, silnego wiatru, czasem mrozu, noszenia czapek oraz przebywania w suchym powietrzu w domu, włosy stają się łamliwe, rozdwajają się, są suche lub przetłuszczają się, często tracą swoją sprężystość i blask. Wymagają silnej regeneracji, której intensywność zależy od rodzaju zaobserwowanego problemu. Na szczęście, dzięki szerokiej gamie dobrych kosmetyków do włosów, można szybko przywrócić im dawny blask.

Sposób pierwszy – szampon

Po zimie należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj stosowanego szamponu. Jego rola nie ogranicza się jedynie do umycia włosów i ich odświeżenia. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów szamponów, które w różny sposób oddziałują na włosy i skórę głowy. W zależności od rodzaju problemu należy dobrać odpowiedni produkt: np. dla włosów suchych, przetłuszczających się, łamliwych, cienkich, zniszczonych, farbowanych, osłabionych itd. Jeśli nie wiesz, jaki szampon na suche i zniszczone włosy – wapteka.pl oferuje szeroki wybór dobrej jakości produktów, na pewno wybierzesz więc kosmetyk odpowiadający swoim potrzebom.

Sposób drugi – odżywka

Zniszczone i osłabione po zimie włosy warto wzmocnić i odżywić odpowiednim preparatem. Odżywkę stosuje się po umyciu głowy i w zależności od jej rodzaju, spłukuje się ją lub pozostawia na włosach. Dobry produkt doskonale nawilża włosy i przywraca im piękny blask.

Sposób trzeci – maska

Włosy można zregenerować również dzięki stosowaniu odpowiedniej maski. Preparaty tego typu są bardzo gęste. Nakłada się je na włosy po odżywce, na ok. 20 minut. Zabieg należy stosować raz w tygodniu, jednak efekt widoczny jest już po pierwszym użyciu. Dzięki masce włosy stają się bardziej miękkie, silne i sprężyste.

Sposób czwarty – serum

Serum zapobiega rozdwajaniu się włosów, a więc stosuje się go na same końcówki. Warto wcześniej podciąć rozdwojone końce włosów na 3-4 cm, ponieważ serum nie skleja uszkodzonych komórek, a jedynie zabezpiecza je przed dalszą degradacją.

Sposób piąty – termoochrona

Nie każdy wie, co oznacza ten termin i jaką rolę odgrywa przy pielęgnacji. Częste stosowanie lokówek, suszarek i prostownic bardzo niszczy włosy, ponieważ są one wrażliwe na wysoką temperaturę. Suche i gorące powietrze sprawia, że stają się kruche, łamliwe i łatwo się rozdwajają. Termoochrona polega na stosowaniu specjalnych środków, które wytwarzają skuteczną barierę ochronną przed wysoką temperaturą.

Sposób szósty – odżywianie od środka

Nie wolno zapominać o tym, że podczas zimy w organizmie może dojść do niedoboru witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego odżywiania włosów. Należy zadbać o odżywianie cebulek włosów i gruczołów łojowych, stosując odpowiednie suplementy diety, niezbędne dla utrzymania zdrowych, mocnych, sprężystych i lśniących włosów. Należą do nich przede wszystkim: krzem, witamina B3 (niacyna), B5 (kwas pantotenowy), B6 (pirydoksyna), B7 (biotyna), B8 (kwas foliowy), B12 (kobalamina), cynk, żelazo, miedź oraz mangan.

Zobacz też inną publikację: „Jak odpowiednio dbać o włosy i suchą skórę zimą?.