Stoliki kawowe to niewielkie dodatki, które najczęściej spotykamy w salonie. Dokonując zakupów, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby mebel był nie tylko estetyczny i komponował się z resztą elementów wyposażenia, ale również należał do funkcjonalnych. W przeciwnym wypadku szybko stanie się mało użytecznym dodatkiem, który będziemy chcieli zamienić na coś bardziej praktycznego i odpowiadającego naszym potrzebom. W pierwszej kolejności musimy jednak zastanowić się jakie dokładnie funkcje ma spełniać mebel. Wtedy dużo łatwiej będzie nam znaleźć odpowiedni produkt.

Rozmiar stolika a jego funkcje

Obecnie stoliki kawowe są dostępne w wielu różnych kształtach, począwszy od niewielkich okrągłych modeli, poprzez tradycyjne prostokątne wersje, aż po niestandardowe egzemplarze w modernistycznym stylu. W dużej mierze przekłada się to na ich zastosowanie oraz praktyczność. Jeśli dysponujemy niewielkim salonem, a nasz komplet wypoczynkowy składa się w zasadzie z dwóch foteli czy małej sofy, duży stolik może zaburzyć harmonię wnętrza. W tym wypadku częstym wyborem są wspomniane okrągłe modele. Niestety niewielka powierzchnia blatu sprawia, iż można wygodnie zaserwować na nich zaledwie kilka kubków z herbatą. Musimy zrezygnować z wszelkich elementów ozdobnych. W przypadku odwiedzin nawet niewielkiej liczby gości, raczej nie pomieścimy słodkości czy innych przekąsek. Jeśli jednak rzadko zapraszamy znajomych, jesteśmy singlami lub dzielimy małą kawalerkę, taki model będzie w zupełności wystarczający.

Prostokątne wersje stołów, które znajdziemy tutaj https://mirat.eu/stoliki-kawowe-i-lawy-do-salonu są polecane do większych salonów, oferując znacznie większą przestrzeń. Możemy na stałe postawić na nich wazon lub doniczkę z kwiatami oraz inne elementy dekoracyjne. Takie meble są dostępne zarówno z dodatkowymi półkami, na których można przechowywać pilot do telewizora, czasopisma oraz książki, a także w formie pojedynczego blatu.

Do nowoczesnych salonów często wybiera się łączone stoliki. Stanowią one świetny wybór jeśli mamy problem z ustawieniem mebla, tak aby każda osoba miała do niego łatwy dostęp. Modele tego typu składają się z dwóch a nawet trzech stolików różniących się rozmiarem, które w razie potrzeby można połączyć w jeden.

Rodzaj materiału

Materiał, z którego został wykonany stolik w dużej mierze wpływa na ostateczny charakter mebla oraz to, do jakich wnętrz będzie on odpowiedni. Jak wygląda to w praktyce?

  • Największą popularnością wciąż cieszy się drewno, będące nieodłącznym dodatkiem w mieszkaniach i domach urządzonych w skandynawskim stylu. Doskonale sprawdza się również jako element klasycznej stylistyki, czy salonów w stylu etno oraz prowansalskim. Kluczową rolę odgrywa oczywiście kolorystyka drewna oraz sam sposób wykonania stolika.
  • Marmurowe stoliki kawowe są bardzo eleganckie i wprowadzają atmosferę luksusu w salonie. Świetnie sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w minimalistycznym stylu. Są uwielbiane przez wszystkich miłośników wysokiej jakości detali.
  • Modele z metalowymi nóżkami o fantazyjnych kształtach i wyrazistym odcieniu będą grać główną rolę w salonie. Jest to przykład typowo nowoczesnych mebli. Do tej grupy można zaliczyć również wersje wyposażone w obrotowe kółka, które sprawdzają się jako mobilny barek.
  • Stoliki kawowe chętnie wybierane do salonów urządzonych w stylu glamour zaskakują oryginalnymi kształtami i połączeniami materiałów. Dzięki błyszczącym wykończeniom, przyciągają wzrok i stanowią główny element dekoracyjny.
  • Jednym z uniwersalnych mebli jest szklany stolik, na który warto się zdecydować jeśli w salonie znajduje się oryginalny dywan. Jest to dobry wybór również w sytuacji, gdy nie chcemy by stolik stanowił centrum pomieszczenia.