Obecnie niewielu ma możliwości finansowe lub decyduje się na duże zakupy (na przykład kupno domu lub samochodu) płacąc za nie gotówką. Obrót elektroniczną walutą, różnorodność banków i korzystne oferty kredytowe sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na wzięcie kredytu na swój wymarzony zakup. Zaciągnięcie kredytu jest zdecydowanie najprostszą drogą do tego, aby móc pozwolić sobie na zakup własnego domu, mieszkania lub wymarzonego auta. Aby jednak kredyt został przyznany przez bank, każdy wnioskujący o kredyt musi przejść weryfikację - sprawdzana jest między innymi obecność kredytobiorcy w rejestrach dłużników oraz uruchamiany jest kalkulator zdolności kredytowej.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to, w najprostszym tłumaczeniu, wysokość kwoty, którą bank może pożyczyć klientowi w ramach zaciągniętego kredytu. W celu obliczenia zdolności kredytowej zestawia się ze sobą kilka czynników, które definiują zarówno wysokość raty, jaką kredytobiorca jest w stanie spłacać każdego miesiąca, jak i maksymalną wysokość możliwego finansowania. Najprostszym narzędziem pozwalającym na obliczenie zdolności kredytowej jest kalkulator zdolności kredytowej. Jest to pierwszy krok pozwalający na zdefiniowanie możliwości kredytobiorcy. Wiele osób sprawdza tę zdolność na długo przed planowanym zaciągnięciem kredytu, aby wstępnie nakreślić swoje możliwości.

 

Co składa się na zdolność kredytową?

Obliczenie zdolności kredytowej jest niezwykle ważne, ponieważ każdy ma jakieś zobowiązania finansowe, które płaci z miesiąca na miesiąc. Są to zarówno wszelkiego rodzaju rachunki, jak i poprzednie raty lub na przykład alimenty. Koszta te, zestawione w kalkulatorze zdolności kredytowej, z wysokością miesięcznego dochodu, źródłem dochodów, ilością osób w gospodarstwie domowym, ilością dzieci będących na utrzymaniu kredytobiorcy, dochodem dyspozycyjnym (kwotą, która musi zostać w gospodarstwie domowym) oraz historią obsługi poprzednich zobowiązań finansowych pozwalają określić dokładną zdolność kredytową.

 

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zdolność kredytową obliczysz bez problemu korzystając z kalkulatora zdolności kredytowej. Narzędzie to jest dostępne u każdego doradcy finansowego, w bankach, a także na stronach internetowych, takich jak witryna firmy Notus Finanse. Aby skorzystać z kalkulatora nie musisz posiadać specjalnych umiejętności czy wiedzy z zakresu finansów. Narzędzie to skonstruowane zostało w taki sposób, aby każdy zainteresowany mógł bez trudu sam z niego skorzystać. Wystarczy wpisać realne kwoty w odpowiednie rubryki, a program zrobi resztę odpowiadając na pytanie “Jakie są Twoje możliwości kredytowe?”.