Okazuje się, że nie przywiązujemy dużej uwagi do tego, w czym śpimy, chociaż materiał piżamy ma duży wpływ na jakość naszego snu. Jaki jest najlepszy? Czy są piżamy absolutnie zakazane? Gdzie kupić dobrej jakości piżamy? O tym w naszym artykule.

Wpływ materiału na naszą skórę

Piżamy nosimy nawet przez ⅓ część swojego życia, bo zdaniem naukowców właśnie tyle czasu poświęcamy spaniu. Oznacza to, że piżama towarzyszy nam naprawdę długo. Noszenie modelu, który pogarsza jakość snu, jest więc znaczącym błędem.

Wszystkie tkaniny możemy podzielić na dwa typy: naturalne i syntetyczne. Do produkcji piżam używa się obu, więc wybór materiału, który będzie dobrze wpływał na twój sen, zależy tylko od ciebie. W praktyce znaczy to, że możesz nieświadomie sypiać w materiale, który drażni twoją skórę i nie pozwala jej oddychać.

Jakie piżamy są najlepsze?

Sztuczne materiały to tzw. materiały do zadań specjalnych. Człowiek wytworzył je, aby ubrania nie przemakały, chłonęły wilgoć lub po prostu lepiej wyglądały. Nie umknęło to uwadze producentów piżam. Warto jednak podkreślić, że piżamy w całości wykonane ze sztucznych tkanin są ryzykownym wyborem. Mogą wywoływać reakcje alergiczne i w większości nie przepuszczają powietrza, a jeśli nasza skóra nie oddycha, jakość snu jest gorsza.

Istnieją jednak sztuczne materiały, które dobrze sprawdzają się w roli piżam. Jednym z nich jest choćby wiskoza. To wyjątkowa tkanina, która jest bardzo przyjazna dla skóry, przyjemna w dotyku i oddychająca.

Wśród tkanin naturalnych króluje natomiast bawełna. Piżamy bawełniane mają przyjemną w dotyku strukturę, nieźle wchłaniają wilgoć i spełniają swoje zadanie zarówno zimą, jak i latem. Wprawdzie mogą być mało wytrzymałe, ale wystarczy niewielki dodatek innej tkaniny w składzie, aby bawełniana piżama służyła nawet przez kilka sezonów. Najlepszym wyborem będzie bawełna organiczna, czyli bawełna uprawiana bez wykorzystania żadnych sztucznych nawozów czy chemicznych środków do spryskiwania roślin. Jest idealna dla wszystkich alergików oraz osób, którym zależy na jakości snu. 

Koszula z bawełny organicznej (dostępna w sklepie MissiSleepy)

Gdzie warto kupować piżamy?

Warto też uświadomić sobie, że jakość naszego snu zależy od jakości piżamy, a jakość piżamy zależna jest natomiast od jakości pracy producenta, od którego piżama pochodzi. Nie sposób jednak sprawdzić wszystkich producentów. Na szczęście można ten problem stosunkowo łatwo rozwiązać. Wystarczy robić zakupy w dobrym sklepie, który specjalizuje się w sprzedaży piżam polskich producentów i bielizny najwyższej jakości, np. https://missisleepy.pl/. W takim miejscu przywiązuje się dużą wagę do sprzedawanych produktów, więc ryzyko trafienia na słabej jakości piżamę jest niewielkie.