Hamak w ogrodzie to kwintesencja letniego wypoczynku - nic dziwnego, że ich popularność jest ogromna! Hamaki nie tylko rewelacyjnie sprawdzą się w każdym domu, w którym mieszkają dzieci - w końcu popołudnie z książką czy drzemką w hamaku to świetny scenariusz także dla dorosłych. Zobacz, jaki wybrać hamak do ogrodu, ile kosztuje i na co warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Jaki hamak wybrać do ogrodu?

Wbrew pozorom do wyboru nie mamy tylko tradycyjnego hamaka, który zawiesimy między dwoma drzewami. Na tarasie świetnie bowiem sprawdzi się hamak na stelażu, a hamak brazylijski też nie pasuje jedynie do wnętrz - zadaszony taras, a czasem nawet ogród jest dla niego idealny - możemy powiesić go na grubej gałęzi.

Wybór hamaka zależy od naszych potrzeb

Szukasz bardzo wygodnego hamaka, z którego nie da się wypaść i można w nim spać? Wybierz tradycyjny model o długości ok 3-4 metrów. Chcesz „pobujać się” na tarasie, przy grillu, patrząc na ogród lub na kino letnie? Wybierz hamak brazylijski (zwany inaczej fotelem hamakowym), na którym wygodnie się siedzi. To świetna alternatywa dla fotela w każdym kąciku wypoczynkowym, w którym chcemy po prostu posiedzieć i pogadać.

Hamak do ogrodu - jaki rodzaj?

Najprostszy podział to hamaki wykonane z materiału i ze sznurka. Te drugie mają raczej zły PR - doskonale pamiętamy, że nawet po krótkiej drzemce nasze ciało wyglądało jak obwiązana sznurkiem szynka. Nie jest to jednak wada tego typu materiału, ale producenta - hamak z grubymi, szorstkimi i stosunkowo rzadkimi sznurkami to zły zakup. Wybierzmy gęsto plecione hamaki, których sznurki tworzą „siatkę” - taki model nie tylko pozbawiony jest wad pierwszego, ale i daje fantastyczny przewiew i uczucie „lekkości”.

Hamak do ogrodu - jaki materiał?

Materiałów, z jakich można wykonać hamak, jest całe mnóstwo. Do ogrodu najlepiej wybrać hamak z durasolu lub nylonu. Hamaki z tych materiałów są odporne na warunki atmosferyczne i bardzo wygodne. Z pewnością będą służyć wiele lat!

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Po typie, rodzaju i materiale, warto zwrócić uwagę na długość i wagę hamaka. Optymalna długość to minimalnie 3,5 metra. Krótsze hamaki nie będą wygodne. Hamak dwuosobowy powinien mieć udźwig przynajmniej 250 kg, a taki hamak waży od 1,5 do nawet 2 kg. Trzyosobowe i rodzinne są jeszcze cięższe.

Hamak - jaki jest koszt dobrego hamaka?

Jeśli Twój cel to hamak do ogrodu na lata celuj w cenę 300-400 zł. Takie hamaki są dobrej jakości, wykonane z najlepszych materiałów i wygodne. Pamiętaj, że hamak ogrodowy musi być odporny na szereg warunków atmosferycznych - takich jak słońce, wiatr i deszcz. Te tanie i niskiej jakości szybko zaczną niszczeć w takich warunkach. Po co kupować tani egzemplarz, żeby zmądrzeć i kupować dwa razy?

Hamak - jak z montażem?

Jeśli Twój ogród jest zasobny w dwa, odpowiednio grube drzewa, w odpowiedniej odległości - jesteś szczęściarzem. Jeśli nie, pozostaje Ci stelaż (drewniany lub stalowy) lub jeśli posiadasz jedno odpowiednie drzewo, wybierz stojak jednostronny, który jest dyskretnym i tańszym od stelaża rozwiązaniem.