Kanada to kraj położony w Ameryce Północnej, graniczący od południa ze Stanami Zjednoczonymi, z którymi posiada najdłuższą na świecie granicę lądową. To drugie co do wielkości państwo na świecie (po Rosji), dla wielu Polaków pozostaje nieodkrytą krainą. Jeżeli tylko masz taką możliwość, warto odkryć jej urokliwe zakątki.

Kanada to kraj, który zachwyca przybyszy swoją różnorodnością. Znajdziesz tu prawdziwą mozaikę kulturową: Metysów i Inuitów, Europejczyków i imigrantów z najdalszych regionów świata. Kanadyjskie miasta to duże i nowoczesne, tętniące życiem metropolie. Jednocześnie znaczna część kraju pozostaje dziewicza: znajdziesz tu rozległe tereny porośnięte tundrą, bujne lasy, krystalicznie czyste jeziora, fiordy i lodowce. Na południu kraju klimat pozostaje umiarkowany, kontynentalny, tymczasem na północy panują arktyczne warunki.

Oczywiście, w bardzo wielu miejscach w kraju obejrzymy dorodne klony, które stały się jednym z symboli państwa i widnieją w jego fladze. Wyjazd do Kanady może być przygodą życia. Warto się do niego trochę przygotować. Podczas wyjazdu bez problemu porozumiemy się w języku angielskim lub francuskim. Przed podróżą konieczne będzie uzyskanie elektronicznej autoryzacji podróży eTA (electronic travel authorisation) - możesz to zrobić składając wniosek w serwisie internetowym: https://evisa.express/pl/canada, warto również przygotować aparat fotograficzny i wygodne buty, które przydadzą się podczas zwiedzania.  Walutą obowiązującą w Kanadzie są dolary kanadyjskie. Przedstawiamy najpiękniejsze miejsca do odwiedzenia w Kanadzie.

Wodospad Niagara

Wodospad Niagara położony na pograniczu amerykańsko-kanadyjskim zaliczany jest do "cudów świata" i stanowi również jeden z symboli Stanów Zjednoczonych. Warto jednak mieć świadomość, że o wiele większe wrażenie robi widok ze strony kanadyjskiej. To właśnie w Kanadzie znajduje się większa część wodospadów Niagara. Po stronie amerykańskiej znajduje się jedynie jedna z trzech kaskad, najmniejsza.

Rzeka Niagara płynąc z Jeziora Erie do Jeziora Orinoko pokonuje olbrzymie różnice poziomów - sięgają one nawet 100 metrów. Woda spływając w dół tworzy niezwykłe widowisko, fascynujący spektakl przyrody. Wokół wodospadu doskonale zorganizowana jest nowoczesna infrastruktura turystyczna. Można skorzystać z licznych atrakcji: wybrać się w rejs po wodospadach statkiem, obserwować je z wieży widokowej, zwiedzić okoliczne jaskinie czy nawet skorzystać z lotu helikopterem.

Montreal

Montreal, drugie co do wielkości (po Toronto) miasto Kanady powstało na dwóch większych i kilku mniejszych wyspach. Tradycja w zaskakujący sposób splata się tu z nowoczesnością. Znajdziemy tu klasyczne zabytki XVIII-wiecznej architektury i futurystyczne drapacze chmur. Stara część miasta - Viaux Montreal położona jest wzdłuż rzeki św. Wawrzyńca. Znajdziemy tu m.in bazylikę Notre Dame - najstarszy kościół Kanady, wzniesiony w stylu neogotyckim. Wewnątrz barwne witraże przedstawiają najważniejsze wydarzenia z historii Kanady. Niewątpliwie warto odwiedzić gwarny Place d'Armas i stary port. Wzdłuż głównej ulicy miasta - St. Laurent Boulevard, nazywanej również po prostu The Main ulokowały się restauracje z kuchnią ze wszystkich zakątków świata.

Park Narodowy Banff

Położony w Górach Skalistych Park Narodowy Banff to idealne miejsce dla miłośników dzikiej przyrody. Tu widoki wprost zapierają dech w piersiach: strzeliste skały opadają wprost do jezior o niezwykłej, turkusowej barwie, kilometrami ciągną się dzikie lasy sosnowe i poszarpane przełęcze. Jednym z najbardziej znanych i najpiękniejszych miejsc w Parku Narodowym Banff jest jezioro Moraine.

Vancouver

Vancouver to idealna baza wypadowa do eksploatacji Gór Skalistych i Zachodniego Wybrzeża Kanady.  To miasto pod wieloma względami niezwykłe. Tu góry gwałtownie łączą się z oceanem. Majestatyczne fiordy gwałtownie wdzierają się do nowoczesnej metropolii, pełnej szklanych  drapaczy chmur i futurystycznych budowli. Nad szerokimi, tętniącymi życiem ulicami widnieją wierzchołki gór.

Wyspa Księcia Edwarda

Wyspa położona w Zatoce św. Wawrzyńca znana jest przede wszystkim za sprawą powieści Lucy Maud Montgomery, która osadziła tu akcję swoich powieści. Wyspa Księcia Edwarda przez rdzennych mieszkańców określana była jako "ziemia kołysząca się na falach". Okolica zachwyca pięknem piaszczystych plaż, wydm i klifów z czerwonego piaskowca. Okolice zachęcają do długich spacerów po zachwycających lasach i "zielonych wzgórzach".

Jukon

Jukon to obszar Kanady położony na jej rubieżach, tuż przy granicy z Alaską, w strefie klimatu subarktycznego. To jeden z najbardziej malowniczych i pobudzających wyobraźnię regionów Kanady. Tu przestrzeń wygląda inaczej, jest rozległa i niezmierzona. Wśród lodowców, jezior, na obszarach porośniętych tundrą wciąż żyją tradycyjne społeczności inuickie. W XIX wieku Jukon przyciągał tysiące poszukiwaczy złota.  Obecnie odkrywanie tego regionu może być fascynującym przeżyciem dla prawdziwych poszukiwaczy przygód.