Potocznie uważa się, że kredyt gotówkowy można wydać na wszystko, a więc najbardziej opłaca się go wziąć, gdy potrzebujemy pożyczki. Aczkolwiek nawet biorąc kredyt na dowolny cel i tak trzeba go podać. Gdy interesuje nas kredyt na zakup auta, może się okazać, że kredyt gotówkowy wcale nie jest najlepszą opcją, a specjalnie dedykowane temu kredyty samochodowe są po prostu tańsze. Jak to sprawdzić?

Który kredyt jest lepszy?

Kredyty samochodowe i kredyty gotówkowe mogą mieć bardzo podobne koszty. Nawet rozpatrując oferty z tego samego banku, można zauważyć, że różnice są niewielkie. Analizując, który kredyt będzie tańszy, nie warto patrzeć na samo oprocentowanie nominalne, ponieważ w kredycie jest więcej kosztów! Warto jednak porównać RRSO, które jest jedynym wskaźnikiem, który zbiera w ujęciu procentowym wszystkie podstawowe koszty występujące w kredycie. Kiedy porównujemy dwa kredyty, warto więc zerknąć na RRSO. Im jest ono niższe, tym mniejsze są koszty kredytu.

Obecnie kredyty samochodowe i gotówkowe mają RRSO w okolicach 12% w skali roku. Warunki ich udzielenia są praktycznie takie same, dlatego też najlepiej będzie zdecydować się po prostu na kredyt, który kosztuje mniej.

Kto może dostać kredyt?

W bankach udziela się pozytywnej decyzji kredytowej dopiero, gdy klient ma zdolność kredytową i jest dla banku wiarygodny. Oznacza to, że każdy bank bardzo dokładnie sprawdza każdą osobę, która chce kredyt wziąć, nawet jeśli jest już klientem tego banku. Przy każdym wniosku o kredyt zostaniemy sprawdzeni w ten sam sposób. Przede wszystkim w banku trzeba przedstawić dowód osobisty, aby było wiadomo, kto jest klientem. Musi on być ważny i przede wszystkim osoba starająca się o kredyt musi mieć polskie obywatelstwo oraz mieć co najmniej 18 lat. Nawet jeśli ktoś jest młodszy i już ma dowód osobisty, to i tak nie przejdzie pierwszej weryfikacji, ze względu na wiek.

Zdolność kredytową sprawdza się poprzez weryfikację dochodów. Zatem trzeba przedstawić dokument potwierdzający osiągane dochody oraz ich regularność. Może to być zaświadczenie o dochodach z zakładu pracy, ale akceptowane są też dochody z pracy na umowę zlecenie i o dzieło. Ważne jest, aby przedstawić aktualny dokument. Na podstawie dochodów oraz deklarowanych wydatków wylicza się, czy daną osobę stać na kolejny kredyt. Im wyższe dochody, przy niskich wydatkach, tym wyższa zdolność kredytowa. Choć duży wpływ na nią ma też wiek osoby składającej wniosek i cel wzięcia kredytu.

Bank musi też sprawdzić, czy kredytobiorca jest wiarygodny i samo pokazanie dowodu osobistego w tym celu nie wystarczy. Obowiązkowo sprawdzane są bazy danych takie jak bankowy rejestr i Biuro Informacji Kredytowej. Czasem sprawdzany jest też Krajowy Rejestr Długów. Przeglądając raporty z tych baz, można zobaczyć, czy dana osoba spłaca regularnie swoje zobowiązania lub czy wręcz przeciwnie – zaniedbuje spłatę i ma już długi. W tym drugim przypadku dostaniemy odmowę każdego kredytu, o jaki złożymy wniosek.