Chociaż wiele osób preferuje jasne wnętrza, czasem okazuje się, że zaciemnienie pomieszczenia jest konieczne. Dlatego warto zamontować w oknach odpowiednio dobrane osłony, które sprawią, że będziemy mogli całkowicie odciąć dopływ światła słonecznego do wnętrza nawet w samo południe! Co sprawia, że warto zainwestować w ten rodzaj osłon oraz jakie spiszą się najlepiej?

Dlaczego warto zadbać o możliwość zaciemnienia pomieszczenia?

Wbrew pozorom wnętrze oblane światłem słonecznym nie zawsze jest zjawiskiem pożądanym. Dotyczy to zwłaszcza takich pomieszczeń jak sypialnia, pokój dziecięcy czy domowe biuro, a w wyjątkowych okolicznościach również salonu.

W przypadku sypialni wytłumaczenie, dlaczego może zależeć nam na ciemnym wnętrzu, jest proste. Pokój ten ma służyć do spania i wypoczynku, a liczne badania dowiodły, że procesy regeneracji organizmu najlepiej przebiegają w całkowitych ciemnościach. Dlatego możliwość odcięcia pomieszczenia od światła będzie szczególnie ważna dla osób, które pracują w trybie zmianowym, ale również dla tych, których sypialnia znajduje się na przykład blisko ruchliwej ulicy. Skuteczne osłony są również niezastąpione w czasie pełni, gdy silne światło księżyca może skutecznie utrudniać zasypianie.

Także pokój dziecięcy nie budzi większego zdziwienia. W końcu wiadomo, że do pewnego wieku maluchy często potrzebują drzemki w ciągu dnia, a w ciemnym pokoju sen dziecka będzie przebiegać znacznie spokojniej. Szczelne zasłony to również ważny element wyposażenia pokoju, w którym przebywa osoba obłożnie chora. Mogą one znacznie wpłynąć na komfort pacjenta.

W przypadku domowego biura szczelne osłony okienne nieprzepuszczające światła mogą znacznie ułatwić nam pracę. W końcu słońce świecące w monitor komputera może znacznie utrudnić korzystanie z urządzenia. A co do salonu - dzięki dobrze dobranym zasłonom będziemy mogli przemienić go w salę kinową z prawdziwego zdarzenia. Szczelne osłony są też niezbędne w pomieszczeniach takich jak ciemnia fotograficzna. Dzięki nowoczesnym zasłonom możemy zrobić ją we własnym domu!  

Które osłony okienne są najlepsze?

Na rynku możemy znaleźć spory wybór osłon okiennych, jednak nie wszystkie z nich zagwarantują nam całkowite zaciemnienie. Przykładowo tradycyjne zasłony i firanki, chociaż bardzo eleganckie i estetyczne, raczej nie pomogą nam skutecznie wytłumić dziennego światła. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku zwykłych rolet czy żaluzji. Egipskie ciemności z pewnością zagwarantują nam rolety zewnętrzne oraz tradycyjne okiennice, jednak ich stosowanie na co dzień bywa wyjątkowo kłopotliwe i uciążliwe.

Dlatego, jeżeli zależy nam na możliwości szybkiego i efektywnego zaciemnienia wnętrza, najlepiej wybrać stworzone specjalnie w tym celu rolety zaciemniające. Ten rodzaj rolet został zaprojektowany w taki sposób, by idealnie pasować do okna, a przy tym pozwala szybko i wygodnie kontrolować ilość światła, które wpada do pokoju. Dobrej jakości rolety zaciemniające wyposażone są najczęściej w mechanizm umożliwiający ich precyzyjne ustawienie. 

Nie można też zapominać, że niektóre modele oferują dodatkową funkcjonalność, jaką jest odbijanie promieni słonecznych, dzięki czemu skutecznie chronią wnętrze przed przegrzaniem. Tę cenną właściwość mają na przykład rolety zaciemniające podgumowane. Na rynku można znaleźć też specjalne rolety z tkaniny odbijającej promieniowanie UV. 

Rolety zaciemniające a wystrój

A co z wystrojem wnętrza? Rolety zaciemniające, zarówno podgumowane, odbijające światło jak i zwykłe, dostępne są w tylu wariantach kolorystycznych, że z pewnością nie będziemy musieli wybierać pomiędzy wyglądem pomieszczenia, a jego funkcjonalnością.

Wielu producentów może wręcz stworzyć dla nas rolety na zamówienie, dzięki czemu będą one idealnie dopasowane do projektu mieszkania. W sklepach można znaleźć nawet specjalne rolety zaprojektowane z myślą o pokoju dziecięcym, ozdobione postaciami z popularnych bajek! Jeżeli więc potrzebujemy skutecznego sposobu na zaciemnienie wnętrza, rolety zaciemniające będą najlepszym rozwiązaniem.