Doskonale znamy postaci tj. Kojak, Porucznik Columbo, Detektyw Monk oraz Dr Alex Cross przede wszystkim z produkcji Hollywoodzkich. W polskim przemyśle filmowym, z kolei może wymienić kilka tytułów np. „Kryminalni”, „Ślad”, „Odwróceni” czy „Detektywi”

Detektyw – kim jest tak naprawdę?

W literaturze natomiast spotkamy bohaterów, których nikomu nie trzeba przedstawiać Sherlocka Holmes’a i doktora Watson’a oraz Herkulesa Poirot’a. Zatem Nasze wyobrażenie na temat pracy i działań detektywów oraz agencji detektywistycznych. jest wykreowane na podstawie postaci z seriali, filmów i książek. Czy praca detektywa i biura detektywistycznego faktycznie wygląda, tak jak przedstawia to telewizja i literatura? Na to pytanie spróbujemy sobie dzisiaj odpowiedzieć.


Jakie cechy wyróżniają wykwalifikowanego detektywa

Na pewno nie rozpoznacie prywatnego detektywa w tłumie ludzi, bowiem przede wszystkim stara się on nie wyróżniać wśród innych. Jego zachowanie i wygląd, podczas pracy, ma nie budzić podejrzeń, więc tak naprawdę może to być każdy. A jakimi cechami odznacza się wykwalifikowany detektyw? Przede wszystkim to osoba spostrzegawcza o analitycznym umyśle, która potrafi skojarzyć i połączyć fakty, „Dedukcja drogi Watsonie, oraz szybko wyciągać wnioski i podjąć decyzję.” Detektyw to także dobry psycholog, ponieważ jest w stanie przewidzieć jak mogą zachować się ludzie oraz, co może się wydarzyć. Niczym szachista odgaduje dwa ruchy do przodu. Ponad to cechuje go cierpliwość, opanowanie i spokój, przecież większa część pracy opiera się na obserwacji, ale także duża odwaga, gdyż mogą zdarzyć się również sytuacje niebezpieczne. Zawód prywatnego detektywa wymaga też rozległej wiedzy merytorycznej w zakresie: prawa cywilnego, administracyjnego i karnego, kryminologii i kryminalistyki oraz psychologii. Nie mniej jednak żadna wiedz nie zastąpi doświadczenia, a to zdobywa się latami. Tak więc, profesjonalny detektyw to osoba, która cały czas się dokształca i zdobywa nowe doświadczenia


„Detektyw od zdrad” – fakt czy mit? Jakie zlecenia powierza się agencją detektywistycznym?

Rzeczywiście, część zadań zlecanych biurom detektywistycznym dotyczy zdrad małżeńskich. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu nie zdajemy sobie sprawy, czym tak naprawdę jest w stanie zająć się detektyw. A szkoda, bowiem usługi detektywistyczne mogą przydać się wszędzie tam gdzie zawodzi wszelkie inne rozwiązania. Kiedy, więc i w jakich przypadkach zgłosić się do agencji detektywistycznej? Oczywiście we wspomnianych wcześniej zdradach małżeńskich czy też rozprawie związanej z rozwodem. Prywatny detektyw może również przydać się w kwestii ustalenia zdolności i wiarygodności płatniczych (alimenty i windykacja) oraz. zobowiązań majątkowych W przypadku firm, gdy w grę wchodzi ujawnienie informacji stanowiących tajemnicę handlową lub związaną z przedsiębiorstwem tj nieuczciwa konkurencja lub bezprawne użycie nazw i znaków handlowych. Poza tym, detektywi poszukują mienia oraz osób zaginionych lub ukrywających się (np. małżonka, który nie stawił się na rozprawę), a także zbierają informacje i dowody w spraw karnych i cywilnych, które mogą okazać się pomocne w toku postępowania. Zatem usługi detektywistyczne dotyczą, zarówno spraw rodzinnych, gospodarczych, jak i karnych.


Jak wygląda typowy dzień detektywa?

Na pewno zastanawiacie się jak wygląda dzień z życia detektywa? Otóż muszę Was rozczarować, coś takiego jak typowy dzień pracy w tym zawodzie po prostu nie istnieje. Tak naprawdę każdy dzień jest inny i zdecydowanie zależy od zadania jakie detektywowi powierzyło biuro detektywistyczne. Nie wie on nawet czy w danej chwili będzie pracował w Polsce czy zagranicą, w górach czy nad morzem oraz czy w ogóle uda mu się wrócić na noc do domu. Zatem typowy ośmiogodzinny tryb pracy również nie wchodzi w grę. Jedno jest jednak pewne najważniejszą częścią pracy detektywa jest czekanie, bowiem w głównej mierze polega ona na obserwacji ludzi (np. niewierny mąż lub żona) oraz obiektów, a tym samym zdobywaniu informacji i dowodów w sprawie. To właśnie sytuacja, jaka dalej wyniknie z obserwacji zadecyduje o tym co i gdzie będzie dalej robić detektyw.


Jakiego sprzętu używa detektyw?

W dobie dynamicznego rozwoju technologii i elektroniki, detektywi mają możliwość korzystania z najnowocześniejszego i najlepszego sprzętu i oprogramowania. Nadal jednak niezbędnymi i podstawowymi atrybutami pozostają aparat fotograficzny i lornetka. Przydatny także okazuje się sprawny samochód operacyjny, telefon oraz kamera wideo.

Z jakiego, więc innego sprzętu korzystają, jeszcze biura detektywistyczne? Doskonałe okazują się oprogramowania szpiegujące oraz lokalizatory GPS, świetnie nadające się do śledzenia także samochodów. Obecnie firmy sprzedające sprzęt szpiegujący, maja w swej ofercie możliwość, montowania kamer i dyktafonów niemal, że w każdym przedmiocie użytkowym. 
Usługi detektywistyczne w Polsce, to dość świeża działalność, o zdecydowanie krótkiej historii. Regulacja prawna zawodu detektywa miała miejsce dopiero w 2001 roku. Nie dziwi, więc fakt, że praca agencji detektywistycznych interesuje i fascynuje wiele osób, które nie do końca zdają sobie sprawę, na czym ona tak naprawdę polega. Jak wynika z powyższego artykułu różni się ona znacznie od tego, co prezentują nam telewizja oraz literatura. Detektyw to nie „niezwyciężony” policjant, a jego praca nie jest łatwa, lekka i przyjemna oraz nie zawsze daje od razu rezultaty, jak ma to miejsce w serialach czy filmach. Zadania detektywa to przede wszystkim zdobywanie informacji i mozolne prowadzenie obserwacji. Niejednokrotnie detektyw jest zdany sam na siebie i musi liczyć tylko na własne doświadczenie oraz ocenę sytuacji. Nie mniej jednak jest to zawód potrzebny i bezcenny, ponieważ doświadczeni prywatni detektywi pomagają ludziom w trudnych życiowych sytuacjach, kiedy zawodzą już wszystkie możliwe i dostępne rozwiązania.

Artykuł powstał we współpracy z agencją detektywistyczną Pozaroszczyk http://www.pozaroszczyk.pl/