Garaże powstają obecnie prawie przy każdym domu jednorodzinnym. O tym, że są bardzo potrzebne, nie trzeba nikogo przekonywać. Są nie tylko miejscem do przechowywania samochodu. Pełnią też wiele innych funkcji.

Urządzanie garażu jest równie ważne, jak urządzanie każdego innego pomieszczenia. Warto dokładnie zaplanować całą przestrzeń i poszukać funkcjonalnych rozwiązań.

Zanim przystąpimy do urządzania garażu, należy określić, jakie funkcje będzie on pełnił. Najważniejszą funkcją garażu jest miejsce postojowe dla naszego samochodu. Wyznaczając przestrzeń dla samochodu trzeba zachować również zapas miejsca, tak by bez problemu można było wsiąść i wysiąść z samochodu.

Garaż to miejsce, w którym wiele osób trzyma sprzęty ogrodowe, sprzęty sportowe, turystyczne, np. rowery, narty, sanki. Wielu właścicieli garażu decyduje się na urządzenie w garażu kącika warsztatowego. W takim kąciku znajdą się wszelkie narzędzia i części zapasowe potrzebne do wykonywania drobnych napraw i robótek.

Wszystkie przedmioty znajdujące się w garażu powinny być odpowiednio posegregowane i przechowywane. W ten sposób w garażu zachowamy ład i porządek.

Regały metalowe – najważniejszy element wyposażenia garażu

Niezbędnym elementem wyposażenia garażu są odpowiednio dobrane regały. Jako regały garażowe najlepiej sprawdzą się regały wykonane z metalu. To meble o stabilnych konstrukcjach, solidne i wytrzymałe, odporne na wszelkie warunki zewnętrzne. Takie regały nie zajmują dużo miejsca, dzięki nim można maksymalnie wykorzystać powierzchnię garażu. Wysokość półek można dowolnie regulować w zależności od swych potrzeb.

Tablice narzędziowe, skrzynki, haki

Bardzo dobrym pomysłem są tablice narzędziowe oraz skrzynki na różne drobiazgi przechowywane w garażu. Przestrzeń pod sufitem może być  wykorzystana do przechowywania sprzętów o większych rozmiarach – rowerów, bagażnika samochodowego, desek snowboardowych, nart. Do przechowywania tego rodzaju sprzętów można wykorzystać specjalne haki.

Warto postarać się o stół lub specjalny blat do pracy. To na nim będziemy wykonywać wszelkie robótki warsztatowe. Przyda się też wygodne krzesło.

Oświetlenie garażu

Koniecznie należy zadbać o odpowiednie oświetlenie garażu, a zwłaszcza o doświetlenie miejsc, w których będziemy wykonywać prace warsztatowe. Oprócz lamp zamontowanych na suficie warto postarać się o lampy ścienne typu kinkiet, halogeny i  świetlówki.