W dobie telefonów i internetu wydawałoby się, że tradycyjna poczta odchodzi do lamusa. Tymczasem nic bardziej mylnego – wciąż w wielu sytuacjach posiadanie zwykłej skrzynki na listy może być bardzo przydatne.

Nasze życie w coraz większym stopniu przenosi się do sieci. Przez internet wysyłamy listy, sieć ułatwia nam nawiązywanie relacji. W internecie kupujemy nie tylko odzież i prezenty, ale również meble, wycieczki czy jedzenie.

Po co potrzebna mi skrzynka na listy?

Choć mogłoby się wydawać, że posiadanie skrzynki na listy to dziś przeżytek, to jednak z całą pewnością tak nie jest. Bo przecież te prezenty i ciuchy, które zamawiamy w internecie, muszą jakoś trafić do naszego domu – najczęściej za pośrednictwem listonosza, który pod naszą nieobecność zostawi przesyłkę właśnie w skrzynce pocztowej.

Bez trudu możemy sobie wyobrazić wiele innych sytuacji, w których posiadanie skrzynki pocztowej będzie dla nas znacznym ułatwieniem życia. Wciąż przecież przychodzi do nas oficjalna korespondencja, wezwania, pisma z urzędów czy sądów – i dostarczane są właśnie tradycyjną pocztą. W przypadku braku skrzynki i naszej nieobecności wrócą do adresata, przez co możemy przegapić ważne terminy czy zapomnieć o różnych istotnych urzędowych kwestiach.

Skrzynki pocztowe przydają się również do odbioru prenumerowanych czasopism (w ofercie znajdziemy nawet specjalne skrzynki na listy z tubą na prasę, ułatwiające segregację przychodzącej korespondencji), przesyłek czy pocztówek – zapewniają naszej korespondencji nie tylko bezpieczeństwo i możliwość dotarcia do nas gdy nie ma nas w domu, ale również są doskonałym zabezpieczeniem przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i niepożądanym dostępem osób trzecich.

Skrzynka pocztowa – wygoda i… konieczność

Wiemy już, że posiadanie skrzynki na listy – niezależnie od tego, czy mieszkamy w małym domku na końcu świata, czy w centrum dużej metropolii – jest bardzo wygodne i z pewnością ułatwi nam życie. Warto jednak wiedzieć, że skrzynka na listy jest nie tylko wygodna, ale również obowiązkowa. Tak, posiadanie takiej skrzynki jest wymagane przez polskie prawo, a jej brak zagrożony jest karą grzywny – w skrajnych przypadkach nawet do 10 000 zł (wysokość kary określa art. 127 ustawy z dnia 23 listopada 2012 Prawo Pocztowe).

Prawo określa również, kto powinien zatroszczyć się o zakup i montaż skrzynki pocztowej. Jeśli mieszkamy w domu, to my musimy pamiętać o nabyciu skrzynki na listy i umieszczeniu jej w widocznym i dostępnym miejscu. Natomiast w przypadku budownictwa wielorodzinnego (bloki, kamienice, apartamentowce itd.) skrzynki lokatorskie montuje deweloper, zarządca lub właścicielu budynku. To bardzo ważne – mieszkając w domu wielorodzinnym nie musimy sami pamiętać o zakupie skrzynki pocztowej!

Podsumowując nasze rozważania na temat potrzeby lub braku potrzeby posiadania skrzynki na listy, wiemy już na pewno – skrzynki pocztowe są bardzo praktyczne i przydatne, więc z pewnością warto się w taką zaopatrzyć. Zwłaszcza, że stacjonarne i internetowe sklepy oferują obecnie tak ogromny wybór różnego rodzaju skrzynek pocztowych (m.in. skrzynki na listy przelotowe, z domofonem lub wideodomofonem a nawet… czujnikiem otrzymania poczty), że każdy z pewnością znajdzie dla siebie model, który mu się po prostu spodoba.