Wiele jest starych budynków, które lata świetności mają już za sobą i ich właściciele decydują się na termomodernizację. Oczywiście najwięcej ciepła ucieka przez drzwi i okna, zatem na nich najbardziej trzeba się skupić, nie licząc ociepleń dachów czy elewacji. Jednak kiedy budżet do najwyższych nie należy, a termomodernizacja jest dokonywana z własnych środków, a nie programów rządowych, to już sama wymiana stolarki okiennej może mieć bardzo duże znaczenie dla poprawy termoizolacyjności budynku.

Zwykle okna PCV kojarzą się z nowoczesnymi budynkami, których konstrukcja i sposób wykończenia koresponduje z nowoczesnym materiałem. Jednak okazuje się, że również w stylizowanym budownictwie, np. w przypadku domów z bali można zastosować takie okna. Jak to możliwe? Nie trzeba wybierać białych okien, można zdecydować się na takie modele, które idealnie imitują naturalną strukturę drewna. Obecne technologie pozwalają na wierne jej odwzorowanie. Nie są to już jedynie folie, ale również nakładki aluminiowe. W ten sposób tradycyjnie wykonany dom w drewnie może otrzymać nowe okna z PCV, które nie zepsują jego stylistyki. Oczywiście wiele osób skrzywi się na taki pomysł, twierdząc, że zastosowanie tego samego, naturalnego materiału jest w tym przypadku bardzo ważne. Można się z tym częściowo zgodzić, faktem jest jednak, że okna drewniane wymagają większej ilości pracy, są trudniejsze w montażu, a przy tym znacznie droższe. Rzecz jasna jeśli posiada się nieograniczony budżet i chce się stworzyć dom całkowicie drewniany i stylizowany, a także ma się świadomość konieczności częstych konserwacji drewna, to wybór rzeźbionych drewnianych okien będzie świetny. Jeśli jednak mamy do czynienia z domem letniskowym, używanym jedynie w okresie letnim, w który nie chce się inwestować bardzo dużych pieniędzy to wybór okien z PCV w najwyższej klasie A, pozwoli stworzyć spójną kompozycyjnie aranżację.

 

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Domy o konstrukcji drewnianej, czy to domy z bali czy kanadyjskie charakteryzują się dobrym utrzymywaniem ciepła. Oczywiście trzeba tu postawić na okna najwyższej klasy, gdzie współczynnik przenikalności ciepła dla całego okna a nie tylko dla szyby będzie wynosił 1, 1 W/m2K. Oczywiście, aby zapewnić taki efekt warto zainwestować w okna z dodatkową uszczelką, a także potrójną szybą. W przypadku parterów warto wykorzystać szybę wzmocnioną, ze szkła laminowanego, które dodatkowo posiada warstwy specjalnej folii zwiększającej jego wytrzymałość. Cennik okien sytuuje takie modele wśród droższych egzemplarzy, jednak za zabezpieczenia antywłamaniowe, trzeba dodatkowo zapłacić. Oczywiście wśród nich mogą się znaleźć również specjalne systemy ryglujące, które mogą uniemożliwiać złodziejowi sforsowanie okna nawet przez 20 minut, w przypadku najwyższej klasy okien antywłamaniowych. Warto również pamiętać o przenikalności promieni słonecznych, gdyż im jest wyższa tym zimą łatwiej jest ogrzać wnętrze domu czy mieszkania. Przy takim rozwiązaniu sprawdzają się także duże przeszklenia.