Uszkodzenie słuchu najczęściej jest nieodwracalne, ale w wielu przypadkach można temu zapobiec. Dlatego tak ważna jest ochrona słuchu dopasowana do stylu życia, wykonywanego zawodu i potrzeb. Zobacz, co możesz robić, by na co dzień zapewniać lepszą ochronę słuchu.

Ochrona słuchu – dlaczego to takie ważne w każdym wieku?

Uszkodzenie słuchu najczęściej jest nieodwracalne, ale w wielu przypadkach można temu zapobiec. Dlatego tak ważna jest ochrona słuchu dopasowana do stylu życia, wykonywanego zawodu i potrzeb. Zobacz, co możesz robić, by na co dzień zapewniać lepszą ochronę słuchu.

1. Używaj zatyczek do uszu

Sporo osób ma niedosłuch spowodowany przebywaniem w głośnym otoczeniu, najczęściej w pracy.  O ochronie słuchu powinny pomyśleć osoby pracujące w klubach, przy organizacji koncertów, korzystające z głośnych narzędzi typu piły, kosiarki itp. Zatyczki do uszu i inne ochronniki słuchu są wygodne i nie sprawiają, że nic się nie słyszy. Mogą tylko redukować szkodliwe dźwięki, wtedy do uszu dociera muzyka i rozmowa, ale jest bezpieczniejsza.

2. Nie słuchaj głośno muzyki

WHO przestrzega przed słuchaniem muzyki przez słuchawki, a także nastawień głośności na full. Natężenie dźwięku nie powinno przekraczać 60%, a bardzo głośnej muzyki powinno się słuchać maks. 60 minut dziennie. Nie zapominaj, że głośna muzyka płynie także na imprezach czy koncertach. Tu możesz przeczytać więcej o tym, jak zapewnić ochronę słuchu na co dzień.

3. Pozwól na regenerację słuchu

Uszy to narządy jak każde inne, dlatego potrzebują odpoczynku, regeneracji. Według naukowców codziennie powinno się przebywać w ciszy nawet 16 godzin. To trudne do wykonania, zwłaszcza gdy mieszka się w dużym mieście, przy ruchliwej ulicy itp. Jeśli nie masz warunków, również warto rozważyć wspomniane wcześniej ochronniki słuchu. Bez problemu można w nich czytać, pracować, wykonywać obowiązki domowe, czy nawet iść na spacer.

4. Nie używaj zamienników ochronników słuchu

Niektóre osoby do ochrony słuchu wykorzystują np. watę. To duży błąd, ponieważ powinno się korzystać wyłącznie z profesjonalnych ochronników. Nie stosuj „domowych” sposobów na ochronę słuchu.

5. Nie czyść uszu patyczkami

To kolejny częsty błąd. Patyczkami można czyścić wyłącznie zewnętrzną część małżowiny. Zdecydowanie nie powinno się wkładać patyczków do kanału słuchowego, gdyż można uszkodzić słuch. Poza tym pewna ilość wosku w uszach jest potrzebna, gdyż chroni przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Uszy są organami samoczyszczącymi, dlatego nadmiar wosku wydala się samoistnie – wystarczy zebrać ten, który odkłada się na zewnątrz ucha. Do czyszczenia wnętrza ucha polecamy specjalne preparaty.

6. Leki zażywaj pod kontrolą lekarza

Czy wiesz, że niektóre leki mogą uszkodzić słuch? Nigdy nie kupuj lekarstw bez konsultacji z farmaceutą lub lekarzem. Zawsze stosuj się do zaleceń. Jest to szczególnie ważne u dzieci, których organizm jest bardzo wrażliwy na niekorzystne działanie leków. Jeżeli masz wątpliwości, czy lek przepisany przez lekarza jest bezpieczny, udaj się na konsultację do innego specjalisty. Uważaj również z domowymi metodami leczenia, ponieważ niektóre maści czy zioła mogą źle wypływać na słuch.

7. Uprawiaj sport

Ochrona słuchu to nie tylko fizyczne ochronniki, ale również takie „drobiazgi” jak zdrowy styl życia. Wysiłek fizyczny pomaga w regeneracji organizmu, również narządu słuchu.

8. Dbaj o swoje zdrowie

U wielu osób niedosłuch jest konsekwencją powikłań po chorobach i nieleczonych infekcji uszu. Nie bagatelizuj infekcji dróg oddechowych czy stanów zapalnych uszu, ponieważ niedoleczone choroby mogą trwale uszkodzić słuch.

9. Żyj bezpiecznie

Urazy to kolejna przyczyna problemów ze słuchem. Jeżeli udajesz się na rower, rolki, w góry czy uprawiasz jakieś sporty ekstremalne, nie zapominaj o odpowiedniej odzieży ochronnej i kasku.


Może Ci się wydawać, że ochrona słuchu powinna dotyczyć wybranych osób, ale to nieprawda. Na wady słuchu są narażeni wszyscy, również Ty. Uważa się, że ok. 15% Polaków ma niedosłuch, a wielu z nich nawet o tym nie wie. Co 6 dziecko ma problemy ze słuchem i najczęściej wynika to z zaniedbań.

Na stronie Geers przeczytasz więcej o tym, dlaczego należy chronić słuch w każdym wieku.