Nieszczelne lub nieodpowiednio dobrane do charakteru inwestycji okna mogą generować straty ciepła na poziomie 20-30%. Co istotne, taka sytuacja nie tylko zwiększa koszty eksploatacji budynku, ale również obniża komfort mieszkańców. Inną ważną kwestią jest estetyka. Stolarka okienna stanowi ważny element determinujący zarówno charakter elewacji, jak i wnętrz, dlatego jej zakupowi warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Jaką stolarkę okienną wybrać?

Solidna stolarka okienna przede wszystkim zapobiega stratom ciepła, dlatego jest tak ceniona we współczesnym budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Szczególnie polecane są tu okna plastikowe lub aluminiowe. Te pierwsze wyróżnia przede wszystkim bardzo korzystny stosunek ceny do jakości, łatwość pielęgnacji oraz odporność na działanie czynników atmosferycznych i biologicznych. Z kolei stolarka okienna aluminiowa jest nieco droższa, jednak, ze względu na unikatowe właściwości materiału, z jakiego jest wykonywana, doskonale sprawdza się w nowoczesnej, minimalistycznej architekturze. Jej największym atutem jest lekkość profili i możliwość uzyskania bardzo dużych przeszkleń przy minimalnej szerokości framugach.

Stolarka okienna i jej parametry

Wybierając okna do domu warto dokładnie przyjrzeć się kartom poszczególnych produktów i zapoznać się z ich specyfikacjom. Jak radzi przedstawiciel producenta stolarki okiennej Hensfort, najważniejszym parametrem jest tu współczynnik przenikania ciepła. Jego minimalna wartość dla pomieszczeń mieszkalnych i biurowych powinna wynosić 0,9, chociaż w najlepszych oknach sięga on nawet 0,6. Takie modele są oczywiście nieco droższe, jednak ich zakup powinien być potraktowany jako inwestycja, która zwróci się pod postacią niższych kosztów ogrzewania.

Drugą istotną kwestią jest współczynnik przenikania światła. Im będzie on wyższy, tym do wnętrz wpadnie większa ilość promieni słonecznych, co korzystnie wpłynie na zdrowie mieszkańców i komfort pracy.

Ponadto, w przypadku pomieszczeń usytuowanych na parterze i pierwszym piętrze warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie przed włamywaczami. W tej roli sprawdzą się okna wyposażone w trzpienie antywłamaniowe, szyby antywłamaniowe, specjalistyczne okucia czy czujniki sprzężone z systemem alarmowym. Warto tu podkreślić, że dostępna na rynku stolarka okienna posiada sześć różnych klas antywłamaniowych, przy czym klasa pierwsza oznacza najsłabsze zabezpieczenie, szósta natomiast najsilniejsze. Wybór powinien tu być podyktowany indywidualną potrzebą, zdrowym rozsądkiem i, rzecz jasna, budżetem.

Estetyczna stolarka okienna

Podkreślając znaczenie parametrów stricte użytkowych nie możemy zapominać o estetyce. Na szczęście jednak czas, kiedy w większości sklepów można było dostać zaledwie 2-3 modele w ograniczonej gamie kolorystycznej dawno minął. Obecnie zarówno okna plastikowe, jak i aluminiowe występują w niemal nieograniczonym zróżnicowaniu kształtów, rozmiarów i odcieni. Co istotne, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii barwienia oraz wysokiej jakości okładzin, bez trudu zakupimy również produkty do złudzenia imitujące drewno. W ten sposób stolarka okienna PCV i aluminiowa z powodzeniem może być stosowana zarówno w budownictwie nowoczesnym, jak i tradycyjnym, a nawet zabytkowym.

Montaż ma znaczenie

Wysokiej jakości stolarka okienna to oczywiście podstawa, nie należy jednak zapominać o fachowym montażu. Najlepiej zlecić to sprawdzonej ekipie z doświadczeniem, która będzie w stanie nie tylko zamontować okna, ale również dobrać najlepsze do danego przypadku materiały i uszczelnienia.