Ciężko wyobrazić sobie porządki w domu bez porządnego odkurzacza. To podstawowe urządzenie odpowiedzialne za zachowanie wszystkich podłóg w czystości. W bogatej rynkowej ofercie nie brak doskonałej jakości odkurzaczy, jak i tych, które są dobre tylko z nazwy. Jak więc wybrać odpowiedni model? Na co zwracać uwagę?

Bieganie po domu z miotłą i tym samym tracenie mnóstwa czasu na mało efektywną pracę, to już odległa przeszłość. Dzisiaj nikt w ogóle nie zastanawia się nad tym, czy warto kupić odkurzacz, bo to oczywiste. Bardziej elementarna kwestia dotyczy tego, jaki sprzęt wybrać? Ogrom różnych odkurzaczy, także tych najnowocześniejszych (tzw. robotów odkurzaczy), nie ułatwia zadania, bo w konsekwencji nie wiadomo, co wybrać. Na szczęście istnieją parametry niezmienne, na jakich zawsze można polegać. Jednym z nich jest marka, więc zawsze warto wybierać sprawdzonych producentów gwarantujących najwyższą jakość. Doskonałym przykładem jest Dyson odkurzacz. O czym dodatkowo pamiętać?

Jak silny jest odkurzacz?

Od mocy zależy bardzo wiele, bowiem siła urządzenia wpływa przede wszystkim na to, jak wiele i w jakim tempie zostanie usuniętych zanieczyszczeń. Specyfikacja techniczna podawana przez producentów może jednak zasiać w nas wiele wątpliwości, ponieważ występuje zarówno moc silnika, jak i moc ssania. Jak należy to rozumieć?

Pierwsza z nich wynosi od 1200 W do 2700 W i jest to wielkość niezmienna. Najniższa z wymienionych wartości (1200 W) spokojnie wystarczy do sprzątania podłóg drewnianych, lecz do dużych powierzchni lepiej zdecydować się na urządzenie o większej silne - 1600 W. Druga z wymienionych wartości - moc ssania - tak naprawdę jest zależna od mocy silnika i określa siłę, z jaką odkurzacz pochłania powietrze z zanieczyszczeniami. Zasada jest tu prosta - im wyższa moc silnika, tym lepiej!

Filtry – jakie spotykamy w odkurzaczach?

W odkurzaczach spotykane są dwa typy filtrów: wlotowe (znajdują się przed pojemnikiem, ochraniają silnik) oraz wylotowe (za pojemnikiem, oczyszczają powietrze). Poza tymi podstawowymi rodzajami, mamy też inne, które poniżej opiszemy.

Są więc filtry wykonane z tkaniny (zatrzymują kurz, ale ogólnie są mało skuteczne, a zatem rzadko stosowane), wodne (skuteczne, bo zatrzymują kurz w tzw. mgiełce wodnej, nie ma więc mowy o przedostawaniu się na zewnątrz nawet najmniejszych drobin), papierowe (lepsze od filtrów wykonanych z tkanin, ale nie tak dobre, jak wodne) i wreszcie - HEPA (zdecydowanie polecane, najbardziej skuteczne).

Co jest dodatkowo ważne?

Moc silnika i zastosowane w odkurzacze filtry – te dwa parametry są zdecydowanie najistotniejsze, lecz poza tym zwracajmy uwagę na:

- Głośność pracy - nie ma tu wielkiej filozofii, a więc im ciszej pracuje odkurzacz, tym lepiej. Przeciętna wartość (70-80 dB) jest już zbyt wysoka;

- Długość kabla - lepiej kupić odkurzacz z długim przewodem, dzięki czemu dostaniemy się bez problemu w każdy kąt;

- Waga - lekki odkurzacz zapewni efektywniejszą i bardziej bezpieczną dla naszego zdrowia pracę.

Pamiętajmy więc, żeby przed zakupem odkurzacza wziąć pod uwagę wymienione w artykule parametry!