Wiosna to dobry czas na porządki i sprawdzenie, czy używane przez nas rzeczy są w odpowiednim stanie. Priorytetową kwestią jest samochód, a od jego sprawności technicznej zależne jest nasze bezpieczeństwo. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Stan techniczny

Regularne wykonywanie przeglądów technicznych nie powinno być tylko przykrym obowiązkiem. Jak zostało wspomniane, zaniedbania mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Stacja serwisowa to jednak nie wszystko. Wiosna to dobry czas na zmianę opon z zimowych na letnie. Warto sprawdzić także, czy klocki, tarcze i przewody hamulcowe są w dobrym stanie. Istotna jest również wymiana olejów, które bezwzględnie muszą być zutylizowane w sposób chroniący środowisko. Dużą rolę odgrywa też stan akumulatora, wycieraczek przednich i tylnych oraz płynu do chłodnicy czy hamulców.

Kolejny krok to umycie naszego pojazdu. Można wybrać stację wyposażoną w odpowiednie preparaty i sprzęty, ale równie dobrym wyborem jest zadbanie o samochód w posiadanym przez Ciebie garażu czy ogrodzie. Zainwestuj jednak w produkty przeznaczone do konkretnego zastosowania, przykładowo płyn do mycia felg, który znajdziesz w sklepie motoryzacyjnym.

Co zrobić ze starym samochodem?

Jeżeli Twój samochód nie nadaje się do naprawy konieczne może okazać się zezłomowanie. W tym celu musisz znaleźć odpowiednią firmę, w której w ofercie znajduje się kasacja aut, polecamy zapoznać się z ofertą Auto Kurek, a następnie przygotować niezbędne dokumenty. Będziesz potrzebować dowód rejestracyjny lub ewentualnie inny dokument potwierdzający dane pojazdu, umowę zakupu. W przypadku, gdy jesteś osobą prowadzącą działalność gospodarczą, dodatkowo musisz okazać wpis z CEIDG oraz zezwolenie na zezłomowanie.


Kolejny krok to otrzymanie po kasacji pojazdu dokumentów świadczących o unieważnieniu ubezpieczenia, które musisz dostarczyć do urzędu komunikacyjnego. Pamiętaj, że masz na to 30 dni. Kasacja pojazdu nie wiąże się z opłatami, a na ogół to firma zajmującą się złomowaniem płaci Tobie za pojazd. Kwota zależna jest od wagi auta i zazwyczaj wynosi kilkaset złotych.

Zima to czas, w którym samochody są narażone na złe warunki atmosferyczne i drogowe, dlatego przed wiosennymi wyprawami warto sprawdzić stan naszego pojazdu. Pamiętaj, że wiele drobnych kontroli możesz zrobić samodzielnie, a cieplejsze dni sprzyjają majsterkowaniu. To także dobry czas na rozważenie czy inwestowanie w naprawy naszego pojazdu jest wciąż opłacalne.