Twoja firma się rozwija. Aktualnie zastanawiasz się nad wzięciem samochodu lub samochodów w leasing. Przepisy prawa podatkowego regulują jedną i drugą opcję. Poznaj je, zanim zdecydujesz, który rodzaj jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Co łączy leasing operacyjny i finansowy?

Każda z tych umów wiąże się z podobną zasadą współpracy. Leasingodawca przekazuje na pewien ustalony czas prawa do użytkowania określonych składników majątku trwałego korzystającemu, czyli leasingobiorcy. Ten natomiast może czerpać z tego tytułu pożytki w zamian za opłatę rat leasingowych.. Różnice pojawiają się natomiast na innych etapach. Są to kwestie związane z amortyzacją pojazdu, okresem trwania umowy, podatkiem VAT, kosztami uzyskania przychodu, a także możliwością wykupu danego auta.

Co należy do różnic?

W przypadku leasingu finansowego przedmiot leasingu zostanie zaliczony do składników majątkowych leasingobiorcy, dlatego to on dokonuje amortyzacji samochodu. Przy leasingu operacyjnym jest to obowiązek leasingodawcy. Razem z ostatnią ratą leasingowany samochód staje się własnością korzystającego z auta przy leasingu finansowym. Przy operacyjnym zaś, opcja wykupu zależna jest od stawki amortyzacji i okresu wykupu.

Ci, którzy wolą, aby podatek VAT był doliczany do rat, powinni wybrać leasing operacyjny. Natomiast ten, kto chce go opłacić z góry przy pierwszej racie – powinien rozważyć leasing finansowy. Ważną podatkową kwestią są oprócz tego koszty uzyskania przychodu. Przy operacyjnym leasingu ten, kto korzysta z auta, zalicza do nich raty netto oraz opłatę wstępną. W drugim przypadku korzystający wlicza jedynie część odsetkową rat i amortyzację.

Korzystaj z pomocnej dłoni profesjonalistów!

Jeżeli zdecydowałeś się na leasing operacyjny i szukasz elastycznego finansowania dla biznesu, to koniecznie zapoznaj się z ofertą Santander Consumer Multirent. Dlaczego warto? Przede wszystkim z powodu usług dodatkowych. Na osoby zainteresowane tą formą czekają: Karta Paliwowa i Centrum Likwidacji Szkód. Oprócz tego mają oni możliwość skorzystania ze specjalnej E-platformy. Każdy klient po wpisaniu swojego hasła oraz loginu ma szybki dostęp do potrzebnych mu faktur. Może to zrobić przez 24h na dobę i przez 7 dni w tygodniu. Oprócz tego, kiedy tylko zechce, ma możliwość sprawdzenia stanu salda aktualnych zobowiązań.