Telewizory coraz rzadziej służą do oglądania telewizji, choć możliwość podłączenia do nich zewnętrznych odtwarzaczy nie jest niczym nowym. Dzisiaj trudno zobaczyć w domach czytniki płyt DVD/Blu-ray. Ich funkcję przejęły konsole. W dobie streamingu liczy się jednak więcej niż możliwość odtwarzania treści z fizycznych nośników.

Telewizory też muszą być smart.

Czym jest Smart TV Box?

Netflix, YouTube czy HBO GO na telewizorze stały się standardem. Co jeśli nasz sprzęt ich nie posiada? Na ratunek przychodzą przystawki Smart TV, które z każdego telewizora zrobią multimedialny kombajn. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego warto się nimi zainteresować.

Te niewielkie pudełka są opartymi na Androidzie lub iOS centrum rozrywki. Ich największą zaletą jest obsługa aplikacji, które mogą odtwarzać filmy, muzykę i gry. Dzięki podłączeniu do Internetu możemy bezproblemowo przeglądać strony oraz czytać artykuły, a także łatwo zainstalujemy popularne przeglądarki oraz portale społecznościowe. Przystawka do telewizora może zastąpić monitor z tunerem TV.

Funkcje

Jedni cenią możliwość rozszerzania funkcjonalności sprzętu o kolejne elementy, drudzy cenią sobie posiadanie nowych funkcjonalności w zamkniętej formie i bez zbędnego bałaganu. Smart TV Box oparty o Androida posiada ogrom możliwości. Bez problemów zainstalujemy nowe aplikacje i gry, które chcemy oglądać na dużym ekranie. Jeżeli cenimy prostotę wybierzmy sprzęt działający na Android TV lub iOS, czyli Apple TV. Są one dostosowane do działania na telewizorach i nie zasypują użytkownika masą zbędnych opcji.

Rozdzielczość

Coraz tańsze sprzęty oferują wysokie rozdzielczości. Full HD jest dziś podstawą, a wyższe wartości mają znaczenie w przypadku nowszych telewizorów. Należy pamiętać, że dokupujemy Smart TV do sprzętów, które często nie obsługują rozdzielczości Ultra HD. W większości przypadków wystarczy 1080p, czyli Full HD. Jeżeli nasz telewizor jest przystosowany do 4K, szukajmy boxa z takim oznaczeniem. Nie będzie problemu z uruchomieniem treści o wyższej rozdzielczości na sprzęcie, który jej nie obsługuje. Zwyczajnie nie zobaczymy różnicy.

Więcej znaczy lepiej?

Podobnie jak w przypadku telefonów na Androidzie, tu również liczy się optymalizacja. Sprzęt z systemem dedykowanym do obsługi telewizorów poradzi sobie ze wszystkimi zadaniami, szczególnie na sprzęcie od sprawdzonych producentów. Ich odpowiedniki z chińskich aukcji mogą nas zawieść i być awaryjne. Warto zwrócić uwagę na ilość pamięci RAM i pamięci wewnętrznej oraz taktowanie procesora. W przypadku dwóch pierwszych, więcej nie zaszkodzi. Trzeci ma znaczenie głównie w przypadku gier i bardziej zaawansowanych aplikacji. Do podstawowej obsługi multimediów wystarczą nawet słabsze jednostki. Sprzęt oparty o iOS nie ma problemów z optymalizacją, ponieważ wykorzystuje go tylko jedna przystawka.

Podsumowanie

Rynek wyszedł naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i dał nam budżetowy sposób na odnowienie telewizora. Jest to okazja dla każdego, kto lubi mieć nowe, ale nie kosztem starego. Szkoda wyrzucać sprawny telewizor. Domowy budżet na pewno podziękuje. Jest to rozwiązanie tańsze nawet o kilkaset złotych.