Idąc na kurs CNC, warto wiedzieć, czego można się nauczyć i na jakie zagadnienia głównie zwrócić uwagę. Na stanowisku operator-programista CNC jest się odpowiedzialny za nadzorowanie prawidłowego przebiegu procesu technologicznego. Jaka wiedza będzie do tego potrzebna?

Na rynku dostępnych jest wiele kursów CNC. Część z nich mocno stawia na przygotowanie merytoryczne pracownika, gdzie kładzie się nacisk na teorię i książkową znajomość maszyn. Inne z kolei mogą przykładać wagę do maszynowej obsługi obrabiarek CNC. Najlepszy okaże się kurs CNC, który łączy teorię z praktyką tak, by po jego ukończeniu stać się samodzielnym specjalistą.

Kurs CNC - podstawy projektowania

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie poznaje się podczas kursu CNC, są podstawy programowania. Operator urządzeń sterowanych numerycznie musi rozumieć rysunek techniczny wraz z pełną dostarczoną dokumentacją, by z powodzeniem poprosić proces produkcyjny zamówionych elementów. Kurs CNC przygotowuje do tego zadania kompleksowo - od podstaw zrozumienia, czym jest rysunek techniczny, przez kartezjański układ współrzędnych po samodzielnie programowanie maszyny. Kursanci pierwsze ćwiczenia wykonują na specjalistycznym oprogramowaniu komputerowym, a po opanowaniu podstaw i poznaniu sposobów określania punktów charakterystycznych konturów przechodzą na maszyny przemysłowe.

Kurs CNC - obsługa sterownika Siemens Sinumerik i Huawei

Podczas szkolenia kursanci pracują na nowoczesnych obrabiarkach CNC obecnych w przodujących fabrykach produkcyjnych oraz symulatorach m.in. Heidenhain iTNC 530 czy Sinumerik. W tym module kluczowe jest poznanie zasad interpolacji liniowej oraz kołowej z deklaracją promienia łuku i środka okręgu. Aby stać się wykwalifikowanym zdolnym do samodzielnej pracy specjalistą, należy też poznać tryby pracy poszczególnych obrabiarek np. JOG, MDI, AUTO czy SBK, a także znać i rozumieć tokarską i frezarską technologię obróbki. Wartościowy kurs CNC omówi poszczególne zagadnienia z naciskiem na ich indywidualne przećwiczenie przez każdego z kursantów. Poznanie geometrii frezarki oraz tokarki wraz z ich punktami charakterystycznymi, a także szczegółowe omówienie typów wykorzystywanych narzędzi dostarczy wiedzę, z którą bezbłędnie zaplanuje się każdy element procesu produkcyjnego. Przemysłowe centra obróbcze różnią się od siebie nakładką i ustawienia dotyczącymi wycinania elementów. Warto nauczyć się różnic pomiędzy Siemens Sinumerik i Huawei, ponieważ w trakcie kariery zawodowej jako operator-programista CNC może się mieć styczność z każdym rodzajem maszyny. Na kursach CNC odpowiednio dobrane symulatory uczą programować obrabiarki z dokumentacją techniczną i rysunkiem. Każde ćwiczenie zainspirowane zostało codzienną praktyką w zakładach przemysłowych. Kursanci pracują na rzeczywistych przykładach zamówień, co dodatkowo zwiększa ich szanse na rozmowach kwalifikacyjnych i odpowiedzi na pytania odnośnie najpopularniejszych sterowników CNC.