Niektórzy traktują korytarz marginalnie, nie przywiązując szczególnej wagi do jego wystroju. Tymczasem jest to miejsce bardzo ważne, bo stanowi przedsmak tego, co się znajduje w środku. Oświetlenie, kolorystyka ścian i dekor – to najważniejsze elementy, o których nie można zapomnieć.

Oświetlenie centralne

W korytarzu nie ma okien, ale jest zazwyczaj wąski i mało ustawny, dlatego wielokrotnie trzeba poczynić sporo prób, aby jego aranżacja była spójna i praktyczna. Niebagatelną rolę odgrywa w niej świetlenie, które powinno być przede wszystkim funkcyjne. Jakiego typu lampy najlepiej wpiszą się w tego typu wnętrza? Dużo zależy od metrażu korytarza, ale też jego wysokości. Zazwyczaj sufit jest niski i nie można sobie pozwolić na żyrandole czy inne lampy wiszące. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku stają się okrągłe, mniej lub bardziej płaskie plafony czy kinkiety. Zależnie od gustu i stylistyki wnętrza mogą to być lampy o mniej lub bardziej wyszukanych kształtach. Subtelne zdobienia czy też mocniejsze akcenty dekoracyjne, które będą wyraźniej definiować przestrzeń.

Lampy sufitowe płaskie lub o delikatnym wybrzuszeniu wybornie prezentują się w każdym korytarzu. Ciekawe połączenie prostej formy i niebanalnego designu pozwala stworzyć eleganckie aranżacyjne rozwiązania.

Oświetlenie punktowe

Obok światła głównego, rozpraszającego się miękką łuną po całym wnętrzu, w korytarzu nie może zabraknąć także światła funkcyjnego i dekoracyjnego. Takie zadanie świetnie spełniają małe punkciki świetlne rozmieszczone w różnych miejscach sufitu lub na ścianach.

Zależnie od zapotrzebowania można umieścić jedno oczko świetlne np. nad lustrem czy szafeczką lub zamontować w suficie kilka opraw obok siebie w niewielkich odległościach. W takim przypadku kinkiety mogą zastąpić główne źródło światła, jakim jest lampa centralna. Dużo lampek o takim designie i przeznaczeniu można znaleźć m.in. na stronie sklepu Techno Deluxe – niepowtarzalne kształty, wielość materiałów (szkło, tworzywo, tkanina, sklejka) i nowoczesna forma.

Bardzo ciekawie efekty wizualne stwarzają kinkiety mające kształt małych oczek z ruchomymi głowicami. Można je ustawić w różnych kierunkach i dzięki temu modelować światłem cały korytarz. Nowoczesne oświetlenie sufitowe (zobacz tutaj) i boczne daje szerokie pole manewru w kwestii modelowania światłem. Urocze kinkiety w kształcie kuli, stożków, kwadracików czy innych nieregularnych kształtów, wnoszą do wnętrza wiele świeżych, radosnych akcentów.