Bezpieczniki samochodowe, podobnie jak te montowane w instalacji elektrycznej naszych domów, mają za zadanie chronić obwody elektryczne oraz podłączone do nich urządzenia przed zbyt silnym, nagłym natężeniem prądu. W skrajnych przypadkach takie uszkodzenie mogłoby doprowadzić nawet do pożaru. Kiedy w instalacji popłynie prąd o zbyt wysokim natężeniu, bezpiecznik przepala się, dokonując rozłączenia całego obwodu. Awaria bezpiecznika w samochodzie może spowodować, że nagle przestaną działać światła, ogrzewanie albo oświetlenie w kabinie. Dlaczego warto wozić ze sobą zapasowy komplet bezpieczników? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Co zrobić, kiedy przepali się bezpiecznik w aucie?

Wyobraź sobie następującą sytuację: wracasz do domu z wyjazdu służbowego, do pokonania pozostało jeszcze ponad 100 km, nagle światła przestają działać. To niemożliwe, by w jednej chwili spaliły się wszystkie żarówki w Twoim aucie. Jeśli za awarię świateł odpowiada jedynie felerny bezpiecznik, a Ty masz zapasowy komplet w bagażniku, dalsza podróż będzie możliwa – jeśli tylko wiesz, w jaki sposób wymienić bezpiecznik odpowiedzialny za ten problem, po paru chwilach Twoje światła znowu zadziałają, a Ty będziesz mógł bezpiecznie kontynuować podróż.

To tylko jedna z bardzo wielu możliwych sytuacji, w których zapasowy komplet bezpieczników może być przydatny. Tym bardziej, że koszt jego zakupu jest niewielki. Przepalony bezpiecznik może doprowadzić też do nieprawidłowego działania wycieraczek, klaksonu, elektrycznych szyb, wyświetlaczy, radia oraz innych elektrycznych sprzętów należących do wyposażenia auta.

Przepalony bezpiecznik może być oznaką poważnej awarii

Spalenie bezpiecznika w większości przypadków powoduje zwarcie. W tym przypadku jego wymiana na nowy powinna całkowicie zażegnać problem. Jeśli jednak nowy bezpiecznik ulegnie szybkiemu przepaleniu, właściciel auta powinien udać się do elektryka samochodowego, gdyż wskazuje to na poważny problem układu elektrycznego, który trzeba jak najszybciej usunąć, by nie generował dalszych zniszczeń.

Gdzie umieszczone są bezpieczniki w samochodzie?

Bezpieczniki samochodowe umieszczone są w dwóch skrzynkach. Pierwsza z nich znajduje się najczęściej nad prawym lub lewym nadkolem albo w okolicach podszybia. W przypadku niektórych modeli samochodów konieczne jest zdemontowanie akumulatora, aby się do niej dostać. Druga skrzynka zamontowana jest w kabinie, zazwyczaj pod deską rozdzielczą. Na pokrywie każdej skrzynki znajdziemy dokładne informacje o tym który bezpiecznik jest odpowiedzialny za daną część układu elektrycznego auta, jak również o tym, jaką wartość natężenia prądu mają poszczególne bezpieczniki. Jeśli opis ten jest nieczytelny, potrzebne informacje znajdziemy również w instrukcji obsługi naszego auta.

Wymiana bezpiecznika samochodowego to bardzo prosta czynność, która może szybko pomóc nam zażegnać awarię. Dlatego właśnie warto wozić w aucie komplet zapasowych bezpieczników samochodowych. Bogaty wybór produktów znaleźć można na stronie: https://www.moje-auto.pl/produkty,238/bezpieczniki-samochodowe-plytkowe-mini-zestaw-10-szt-