Konieczność zamontowania gniazdka elektrycznego nie musi wiązać się z wykańczaniem nowego domu czy mieszkania lub wymianą całej instalacji. Niekiedy nawet podczas zwykłego remontu chcemy przenieść gniazdko w inne miejsce lub wymienić je na bardziej nowoczesne i bezpieczne i lepiej dopasowane estetycznie do nowego wystroju pomieszczeń. Czy w takiej sytuacji zawsze potrzebujemy pomocy elektryka?

Samodzielny montaż gniazdka

Posiadając odpowiednie umiejętności i wiedzę, a także komplet narzędzi, możemy własnoręcznie zamontować gniazdko. Nie jest to ani bardzo czasochłonna, ani skomplikowana procedura, jednak wymaga zachowania ostrożności i kierowania się określonymi zasadami. Przede wszystkim należy pamiętać o wyłączeniu prądu w całym mieszkaniu.

Jeżeli montujemy gniazdko w nowym miejscu, pierwszym krokiem będzie wywiercenie otworu w ścianie, w którym umieścimy puszkę. Następnie wyznaczamy przebieg kabli i wykuć w ścianie bruzdę, w której zostaną umieszczone. Końcówkę kabla rozcinamy, by móc zdjąć z niej izolację (ok. 2 cm) i przymocować do puszki. Kolejnym krokiem jest ułożenie kabla w przygotowanej wcześniej bruździe i przytwierdzenie go przy pomocy uchwytów montażowych. Po zakończeniu prac nad okablowaniem i doprowadzeniem prądu do kabla z drugiego gniazdka bruzdę możemy zagipsować. W miejscu, w którym ma być nowe gniazdko, umocowujemy puszkę, używając do tego również gipsu, by nie pozostały żadne szczeliny w ścianie. Kiedy puszka jest zamontowana, możemy podłączyć kable do nowego gniazdka: 2 z nich podpinamy do wtyków, zaś 1 (żółty) do uziemienia. Teraz pozostaje już tylko przykręcić osłonę – i gniazdko gotowe.

Kiedy potrzebujemy elektryka

Brak podstawowych kompetencji czy nieprzestrzeganie środków ostrożności przy wszelkiego rodzaju pracach związanych z elektrycznością może skończyć się dla nas niezbyt wesoło, a niekiedy wręcz tragicznie. Dlatego, jeżeli mamy choćby śladowe wątpliwości, czy poradzimy sobie samodzielnie z montażem gniazdka, lepiej od razu wezwać profesjonalną pomoc. Nie mając namiarów na żadnego elektryka godnego polecenia, możemy poszukać go w internecie –to dziś najszybsza i najprostsza opcja. Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie to zadanie, warto skorzystać z portalu Blisco, który posiada bazę sprawdzonych, rzetelnych fachowców z różnych branż. W ten sposób nie tylko zaoszczędzimy czas, ale także zyskamy pewność, że mamy do czynienia ze specjalistą w swojej dziedzinie.

Jak wezwać elektryka za pośrednictwem Blisco?

Serwis Blisco nie wymaga rejestracji, logowania ani podawania żadnych szczegółowych danych. Aby zamówić przyjazd elektryka, wystarczy wypełnić prosty formularz na stronie https://blisco.pl/elektryk: wpisujemy tu swój numer telefonu / adres e-mail, a także adres wykonania usługi. Po kliknięciu przycisku Zamów nasze zgłoszenie zostanie przyjęte i przekazane do elektryka, który skontaktuje się z nami, by ustalić termin i oszacować koszta. Kiedy montaż zostanie wykonany, rozliczamy się już bezpośrednio z fachowcem – portal nie pobiera od nas opłat za złożenie zamówienia.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły