Decoupage to coraz chętniej wykorzystywana w Polsce technika, której celem jest zwiększenie atrakcyjności wnętrz naszych pomieszczeń. Ta technika dekoracji zyskuje nowych fanów w tak błyskawicznym czasie, gdyż jest bardzo tania, łatwa do nauczenia, a artykuły do decoupage są tanie i dostępne praktycznie wszędzie.

Wedle definicji technika decoupage jest prostym zabiegiem zdobniczym polegającym na przyklejaniu serwetek, papierów decoupage bądź papierów ryżowych na powierzchnie drewniane, metalowe oraz szkło. Sam trend nie jest nowy i w wielu krajach bywa szeroko wykorzystywany od bardzo dawna, jednak na nasze krajowe potrzeby został odkryty stosunkowo niedawno. Sama technika jest bardzo popularna, gdyż może być wykorzystywana jednakowo przez osoby zaawansowane, które już mają za sobą pierwsze krotki w zdobnictwie, jak też osoby, które nie mają żadnego doświadczenia w zakresie samego dekorowania przedmiotów. Istotą tej aranżacji jest bowiem prostota i łatwość stosowanych technik dekoracyjnych.

Jakie materiały są wykorzystywane?

W technice decoupage najczęściej wykorzystujemy trzy materiały. Są to serwetki, specjalistyczny papier decoupage oraz papier ryżowy, który do tej pory kojarzony był głównie z kuchnią chińską. Wszystkie cechuje kilka wspólnych cech. Są lekkie, półprzezroczyste oraz prześwitujące. Dzięki temu pozwalają na uzyskanie widocznych efektów już na wstępie dekorowania. W niektórych przypadkach korzysta się także z gazet, magazynów oraz wydruków komputerowych, ale wyłącznie na cienkim papierze. Niekiedy też korzysta się z nowoczesnych drukarek 3D. Dodatkową olbrzymią zaletą tej techniki dekoracji jest to, że ozdabiać możemy tu praktycznie wszystko i nie istnieje jakaś granica, która wyznaczałaby nam kres naszych zainteresowań. Należy jednak przyznać, że istnieje kilka najmodniejszych i najbardziej popularnych motywów, gdzie technika decoupage ma najczęstsze zastosowanie jako dekoracja. To oczywiście nieśmiertelne drewniane szkatułki, wszelkiego rodzaju pudełeczka czy też skrzynki, których zastosowanie może być przeróżne. Na tych przedmiotach naklejone motywy trzymają się bowiem najlepiej, a ponadto jakakolwiek pomyłka nie jest tu kosztowna i można ją błyskawicznie naprawić. Często przy tej technice wykorzystuje się także albumy ze zdjęciami czy same ramki do oprawy zdjęć, a także lustra i oczywiście przedmioty ceramiczne. Coraz częściej wszelkim eksperymentom zostają poddane popularne doniczki. Sam zabieg dekoracyjny jest tutaj prosty w sensie celu i kierunku, w jakim powinnyśmy dążyć. Docelowo chodzi o osiągnięcie efektu faktycznie namalowanego wzornictwa. Dążymy do tego poprzez krótki proces dekoracyjny rozpoczynający się wycięciem i przyklejeniem motywu do ozdabianego przedmiotu. Po wyschnięciu kleju przechodzimy do kilkukrotnego lakierowania. Etap ten kończymy w momencie pełnego scalenia motywu z podkładem. Wszystko to wykonamy za pomocą narzędzi, które w większości znajdziemy w naszym domu. Wystarczą nam bowiem nożyczki, kleje do drewna, metalu czy papieru oraz lakier i farby z pędzelkami.

Wszystkie niezbędne artykuły do docoupage znajdziesz na stronie www.sklep.inspirello.pl