Logistyka to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu w Polsce. Szybki wzrost gospodarczy, który wciąż jeszcze nie hamuje, przyczynił się do większych potrzeb magazynowych domorosłych firm i spowodował konieczność stworzenia różnych rozwiązań, pozwalających na spełnienie potrzeb lokalnych biznesów.

Logistyka to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu w Polsce. Szybki wzrost gospodarczy, który wciąż jeszcze nie hamuje, przyczynił się do większych potrzeb magazynowych domorosłych firm i spowodował konieczność stworzenia różnych rozwiązań, pozwalających na spełnienie potrzeb lokalnych biznesów.

Magazynowanie - ważny element życia każdej firmy

Zaczynając swój biznes, wiele firm korzysta z własnych środków - garaży, czy też budynków gospodarczych. Wraz z rozwojem działalności, produkcja dóbr zaczyna przerastać możliwości przedsiębiorcy i musi on poszukać innych rozwiązań.

Jednym z pomysłów na pozbycie się problemów z brakiem miejsca, jest wybudowanie własnego magazynu. Jeżeli jednak właścicielowi firmy zależy na czasie, ta opcja może okazać się mało atrakcyjna. Co więcej - szacunkowe potrzeby, założone w trakcie budowy, mogą się okazać niespójne ze stanem faktycznym i cała inwestycja stanie się nieopłacalna.

Drugim rozwiązaniem, znacznie bardziej elastycznym, jest skorzystanie z opcji wynajmu. Powierzchnie magazynowe do wynajęcia to doskonała opcja dla tych, których potrzeby szybko się zmieniają. Wynajmując powierzchnie, przedsiębiorca deklaruje swoje aktualne potrzeby i pozwala sobie na margines błędu, który - w najgorszym wypadku - będzie wymagał jedynie zwiększenia wynajmowanej powierzchni.

Czynsz za wynajęcia magazynu - czy ta inwestycja się opłaca?

Korzystając z możliwości wynajmu powierzchni magazynowej, musimy przygotować się na konieczność płacenia czynszu. Jego wielkość w dużej mierze zależna jest od rejonu, w jakim pragniemy nająć przestrzeń, a już zwłaszcza od odległości magazynu od dużej aglomeracji lub ważnego węzła logistycznego.

Dla przykładu: wynajem magazynów w Szczecinie jest bardzo opłacalny dla przedsiębiorców, których kontrahenci znajdują się w Niemczech, Danii lub Szwecji. Dobre umiejscowienie wynajmowanego magazynu, pozwala na sprawne przerzucenie produktów na ciężarówki lub na promy, które regularnie kursują ze Szczecina. Dodatkowo, ceny w tym rejonie Polski, są znacznie bardziej atrakcyjne, niż w Warszawie.

Dlaczego warto zdecydować się na wynajem?

Wynajem jest opłacalny dla firm, których rozwój jest gwałtowny. Warto wtedy zadbać o odpowiednią przestrzeń magazynową, ulokowaną blisko odbiorców lub w zasięgu transportu, pozwalającego na szybkie przerzucenie towaru z punktu A do punktu B.

Budowa magazynu wiąże się z kosztami w postaci środków finansowych oraz czasu - nie każdy przedsiębiorca może pochwalić się ich nadmiarem, dlatego - przynajmniej w pierwszej fazie rozwoju firmy - warto skorzystać z dostępnego na rynku zaplecza magazynowego.

Opcją pośrednią jest mobilna hala magazynowa, która pozwoli na zagospodarowanie pustej przestrzeni w okolicach zakładu produkcyjnego. To rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w przypadku każdego biznesu, nie zawsze jest również odpowiednie, ze względu szybko zmieniające się warunki atmosferyczne w niektórych punktach w kraju.

Masz wątpliwości? Nasza rada - zacznij od wynajmu, na budowę znajdziesz jeszcze czas!