Nie wszyscy rodzice mają świadomość tego, jak bardzo niewłaściwe podawanie suplementów ich pociechom może im zaszkodzić. Błędem jest zakładanie, że skoro nie są to leki, to nie mogą dać złych skutków. Zwłaszcza kiedy suplementy mają atrakcyjną formę, łatwo może to uśpić czujność, jednak te niepozorne preparaty mogą być groźne, jeśli nie stosuje się ich zgodnie z zaleceniami.

Zwróć uwagę na skład

Trudno wymagać od każdego rodzica, by znał się na chemicznych substancjach. Nie jest to jednak konieczne, by móc przeanalizować skład danego preparatu. Jest to niezbędne nie tylko po to, by upewnić się, że dany preparat jest dobry i odpowiedni w danej sytuacji. Przede wszystkim musimy na to zwrócić uwagę, kiedy podajemy dziecku więcej niż jeden suplement. Wówczas trzeba sprawdzić, czy składy preparatów nie pokrywają się, a obecne w nich substancje się nie dublują. Dlaczego? Jeśli bowiem podaje się dziecku preparat, który zawiera ilość danej witaminy pokrywającą dzienne zapotrzebowanie, nie można już dostarczać jej z innym preparatem. Nadmiar substancji, nawet tych najpotrzebniejszych organizmowi, jest tak samo groźny jak ich niedobór. Kiedy więc nie posiada się stosownej wiedzy na ten temat, trzeba poprosić o radę lekarza lub farmaceutę. Warto zadbać o zdrową dietę dziecka, a jeśli sięga się po suplement, wybrać tylko jeden produkt, o bogatym składzie i wszechstronnym działaniu. Na szczęście produkty takie można znaleźć bez żadnego trudu. Ich podawanie pozwoli kompleksowo zadbać o zdrowie dziecka.

Poza zasięgiem dzieci!

Dla właściwego działania suplementów, tak samo jak leków, kluczowe jest ich właściwe przechowywanie. Producenci zwykle zalecają, by tabletki czy syropy trzymać w suchym, zaciemnionym miejscu, bez dostępu światła słonecznego. Tran zaś przechowywany po otwarciu poza lodówką może stracić większość swych właściwości. Nie to jest jednak największym zagrożeniem, a dostęp dzieci do preparatów farmaceutycznych. Przedawkowanie nawet najbardziej niepozornych suplementów może być groźne, zwłaszcza w przypadku dzieci. Konieczne jest więc zadbanie o to, by preparaty te znajdowały się w miejscach, gdzie maluchy nie mogą po nie sięgnąć. Jest to ważne szczególnie w przypadku produktów o atrakcyjnej dla dzieci formie, jak smaczne pastylki do ssania czy żelki, które dzieci chętnie przyjmują i nieraz chcą ich więcej niż wynosi zalecana dawka.

Więcej o prawidłowym podawaniu dziecku suplementów przeczytasz na: http://sanostol.pl/porady/zdrowie-dziecka/najczestsze-bledy-popelniane-przez-rodzicow-w-czasie-suplementacji