Przewóz osób niepełnosprawnych to kwesta wymagająca zachowania troski i dbałości o bezpieczeństwo ludzkie na najwyższym poziomie. Na rynku znaleźć można wiele firm transportowych oferujących przewóz osób o różnych stopniach niepełnosprawności. Warto dowiedzieć się nieco więcej w tym temacie.

Jak powinien być wyposażony pojazd do przewozu osób niepełnosprawnych?

Jeśli chodzi o przepisy, są one bardzo w tym temacie ogólne i brakuje im szczegółowych wytycznych co do tego, jak powinien być wyposażony pojazd przewożący osoby niepełnosprawne.

Wyposażając auto, które ma służyć do tego celu, z pewnością warto rozważyć zakup zabudowy z homologacją do przewozu wózka inwalidzkiego oraz najazdy, które mają ułatwić wprowadzenie tegoż wózka do wnętrza pojazdu. Warto, aby podjazdy teleskopowe miały odpowiednią, antypoślizgową powierzchnię, która zwiększy bezpieczeństwo wsiadania i wysiadania z pojazdu.

W aucie powinien znaleźć się również zestaw szyn podłogowych,służących do mocowania wózka inwalidzkiego oraz system montowania wózków inwalidzkich, służący do odpowiedniego ich zabezpieczenia w czasie jazdy. Do tego we wnętrzu pojazdu muszą znaleźć się pasy zabezpieczające osobę przebywającą na wózku inwalidzkim. Nie bez znaczenia są również dodatkowe uchwyty, poumieszczane w różnych miejscach, dzięki którym niepełnosprawna osoba zyska wsparcie w poruszaniu się w środku pojazdu.

Wykwalifikowany personel

W przypadku transportu osób niepełnosprawnych równie ważna, co kwestie techniczne, jest jeszcze jedna sprawa - wyszkolenie odpowiedniej załogi, obsługującej trasy. Osoby pomagające w transporcie osób niepełnosprawnych powinny posiadać odpowiednie przeszkolenie w zakresie opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Dzięki temu podróż będzie dla chorego bardziej komfortowa.

Co ciekawe, niektóre firmy prowadzące przewóz osób niepełnosprawnych ograniczają się nie tylko do samego transportu, ale rozszerzają swoje usługi o pomoc takiej osobie w zakupach, załatwieniu spraw urzędowych czy transporcie sprawunków do domu.