Od kilku lat widoczne są zmiany trendów w budowaniu firmowej floty. Coraz więcej przedsiębiorców rezygnuje z posiadania pojazdów na rzecz ich użytkowania. Zamiast więc zaciągać kredyty bankowe, decydują się na wynajem długoterminowy samochodów. Sprawdź, czy takie rozwiązanie jest rzeczywiście atrakcyjne.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), wysokie tempo wzrostu rynku wynajmu długoterminowego zwiększyło w II kwartale 2018 roku. Uzyskało tym samym nienotowaną od wielu lat wartość 15,5% rok do roku. Statystyki jednocześnie pokazują, że w pierwszym półroczu 2018 roku firmy w ten sposób nabyły o 25,4% więcej nowych pojazdów w porównaniu z pierwszym półroczem 2017 roku. Tak dobre wyniki świadczą o tym, że coraz więcej przedsiębiorców uważa wynajem długoterminowy samochodów za opłacalny.

Wynajem długoterminowy – na czym to polega?

Wynajem długoterminowy samochodów polega na użytkowaniu auta w zamian za miesięczną opłatę przez czas określony w podpisywanej umowie. Po jej zakończeniu pojazd wraca do firmy, która wynajmuje auto. Przedsiębiorca może natomiast podpisać kolejną umowę, na użytkowanie nowego samochodu.

Takie rozwiązanie przeznaczone jest dla wszystkich przedsiębiorstw – niezależnie od branży czy wielkości. Wynajem dedykowany jest korporacjom, firmom z sektora MŚP oraz mikroprzedsiębiorcom. Co więcej, z takiego rozwiązania może skorzystać nawet osoba fizyczna – wówczas mowa o wynajmie konsumenckim.

Wynajem samochodów – to korzystne rozwiązanie

Wynajem długoterminowy samochodów niesie za sobą wiele korzyści. Dostrzega je coraz szersze grono przedsiębiorców, rezygnując z kredytu, zakupu za gotówkę czy nawet leasingu.

  • Obowiązki zarządzania flotą przechodzą na pracowników zewnętrznych

Przedsiębiorstwo staje się wyłącznie użytkownikiem pojazdu, dlatego wszelkie kwestie dotyczące zarządzania flotą znajdują się w rękach firmy zewnętrznej. Nie ma więc potrzeby oddelegowywania pracownika do nadzorowania parku samochodowego.

  • Możliwość zaplanowania miesięcznego budżetu firmy

Stała opłata miesięczna za korzystanie z usługi wynajmu długoterminowego pozwala zaplanować budżet przedsiębiorstwa. A to wszystko bez obaw o nieprzewidziane wydatki związane z eksploatacją czy serwisowaniem pojazdu.

  • Możliwość wynajmu kilku pojazdów jednocześnie

Miesięczne raty dostosowane do możliwości finansowych przedsiębiorstwa otwierają drogę do zbudowania większej floty pojazdów – bez konieczności stopniowego zwiększania liczby samochodów. Można to zrobić natychmiast – szczególnie, że suma miesięcznych rat jest co najmniej kilkakrotnie niższa od wartości jednego auta z podstawowym wyposażeniem.

  • Brak problemów z odsprzedażą

Zwrot pojazdu po zakończonej umowie wynajmu oznacza możliwość podpisania kolejnej umowy – bez problemów z odsprzedażą użytkowanego pojazdu.

Wynajem długoterminowy samochodów warto rozważyć – szczególnie, jeśli zależy Ci na ograniczeniu obowiązków związanych z zarządzaniem flotą oraz gdy nie chcesz obniżać zdolności kredytowej.