Frezowanie to nic innego jak profilowanie drewnianego materiału według własnych potrzeb. Kiedyś używaliśmy do tego podstawowych narzędzi: noży, dłut, młotków. Dziś profilowanie drewna – zarówno powierzchni płaskich, jak i trójwymiarowych – odbywa się przy użyciu elektronarzędzi i może być podyktowane praktycznymi intencjami lub wysmakowanym zmysłem estetycznym. Frezarki ręczne dają dużą swobodę w formowaniu kształtów oraz zapewniają precyzję nieobcą produkcji masowej.

Artystę poznacie po jego dziełach

Stwierdzenie, że ludzka kreatywność nie zna granic to truizm, od którego puchną uszy (lub, w przypadku tekstu pisanego, szczypią oczy). Artyści są wielbieni, ale prawdziwi fachowcy często pozostają niedocenieni. Pan Stanisław Ptaś z Nowego Targu, właściciel pracowni technik plastycznych, z frezowania na potrzeby użytkowe uczynił formę sztuki. Jego zakład oferuje dorabianie elementów do form użytkowych, wykonanie ozdobnych dodatków do gotowych mebli, jak również tworzenie pełnowymiarowych prac artystycznych (dumą pracowni do dziś pozostaje wykonanie rzeźby sakralnej przedstawiającej Maryję). Frezarki ręczne w sprawnych dłoniach czynią cuda.

Podstawowe rozróżnienie

Frezarki do drewna dzielimy na:

  • Frezarki dolnowrzecionowe – mające wrzeciona zamontowane pod stołem, co znacząco wpływa na ich obsługę, a tym samym bezpieczeństwo operatora sprzętu (użytkowanie polecane doświadczonym stolarzom).
  • Frezarki górnowrzecionowe do drewna, jak sugeruje nazwa, mają wrzeciona umieszczone ponad stołem, przez co obsługuje się je o wiele bardziej intuicyjnie.

O co tyle hałasu?

Ręczna frezarka do drewna wykonuje żłobienia, pozwala na wykonanie rowków, wgłębień, obrobienie krawędzi blatu lub ozdobne wykończenie mebli – wszystko w zależności od charakterystyki zamontowanej końcówki. Wyjątkowość frezarek górnowrzecionowych podkreśla pełna powtarzalność, dzięki czemu efekt jest podobny do poziomu tego, który uzyskuje się przy korzystaniu z pełni automatycznej produkcji maszynowej.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Gładkość frezowanej powierzchni zależy od prędkości obrotu wrzeciona i długości skoku roboczego – przy zakupie frezarki do drewna warto zwrócić uwagę takie szczegóły. Ważne, by prędkość była stała, a ruchome części narzędzia nie wibrowały podczas pracy, bo mogą zniszczyć efekt naszych starań. Ponadto na intensywność wgłębienia wpływa moc silnika maszyny – im większa moc tym praca będzie szła szybciej i wygodniej. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto rozważyć porównanie kilku modeli z tego samego pułapu cenowego, by wybrać najbardziej odpowiedni dla naszych potrzeb.