Wycena obrazów czy rzeźb polega na określeniu ich wartości rynkowej, czyli – krótko mówiąc – kwoty, jaką za dane dzieło można uzyskać przy okazji sprzedaży. Błędne jest jednak myślenie, że wystarczy przeanalizować koszt włożony w powstanie wytworu artystycznego, by otrzymać jego wartość. Bo tu liczy się coś więcej – cechy niematerialne.

Bez podróbek

Określanie ceny obrazu czy rzeźby to proces bardzo złożony. Wymaga pracy specjalistów, poważnych analiz i ogromnej wiedzy. Pod uwagę bierze się kilka czynników, m.in. autentyczność dzieła.

Co to znaczy, że coś jest autentyczne? Oznacza to, że nigdzie na świecie nie istnieje taki sam lub uderzająco podobny pejzaż czy portret i że ten, na który patrzymy, jest oryginalnym wytworem pracy konkretnego artysty.

Eksperci upewniają się, że nie mają do czynienia z falsyfikatem, pastiszem, podróbką ani kopią. Świadome wprowadzanie na rynek takich przedmiotów to łamanie prawa.

Liczy się podpis

Drugim znaczącym czynnikiem wpływającym na wycenę obrazu jest jego autor. Tutaj kwestie czysto estetyczne schodzą na dalszy plan. Piękno to wartość względna, artysta – nie. Dlatego właśnie profesjonalny rzeczoznawca dzieł sztuki zwraca szczególną uwagę na autorstwo konkretnego płótna czy rzeźby. Im większa popularność artysty, tym wyższa cena.

Istnieją tacy, których prace cieszą się od dziesiątek, a nawet setek lat niesłabnącą popularnością. I naprawdę nie jest istotne, czy dany pejzaż można uznać za „ładny”. Najważniejszy jest podpis artysty złożony na płótnie.

Co więcej?

Ostatnio coraz popularniejsza robi się wycena dzieł sztuki online. Dzięki temu sposobowi możemy w prosty, niezobowiązujący sposób poznać cenę obrazu czy innego wytworu, który posiadamy. Bo oprócz autorstwa i autentyczności, przy podawaniu orientacyjnej ceny liczy się też pochodzenie płótna, jego historia wystawowa, poprzedni właściciele, cechy fizyczne przedmiotu. Jak widać, całość może być dość żmudna. A taki sposób współpracy z domem aukcyjnym to maksimum wygody – na początek wystarczy zdjęcie i opis.

Wycena dzieł sztuki online pozwala usprawnić cały proces i odciąża nas z uciążliwych często wycieczek do rzeczoznawcy. Specjaliści z Desa Unicum ocenią konkretne płótno lub rzeźbę i – biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej aspekty – ustalą jego orientacyjną wartość.