Jeszcze do niedawna nikt nie słyszał o nietolerancji glutenu czy laktozy. Obecnie zaś w każdym sklepie spożywczym można znaleźć produkty bez laktozy i glutenu oraz słyszy się o tym coraz częściej.

Wzrost liczby osób z alergiami pokarmowymi ma związek z większą świadomością społeczną na ten temat. Coraz więcej osób wie, na czym polegają takie dolegliwości i gdy zauważa u siebie charakterystyczne objawy, potrafi je powiązać. Potrzebne jest przy tym oczywiście potwierdzenie istnienia alergii u lekarza alergologa. Co ciekawe, na alergię pokarmową można zapaść w każdym wieku, nawet gdy nigdy wcześniej nie miało się problemów z trawieniem glutenu czy laktozy.

Niezbędna wizyta u alergologa

Do alergologa warto udać się także wtedy, gdy zauważa się u siebie dziwne objawy, których nie można jasno przyporządkować do wymienionych jednostek. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, którym nieraz wykonuje się szczegółowe i szeroko zakrojone badania, by sprawdzić, co je uczula – a alergenów może być wiele. Są to nie tylko produkty zawierające gluten i laktozę, ale też na przykład owoce czy orzechy. Określenie alergenu jest niezwykle ważne, by można było zacząć go unikać. Warto wiedzieć, że wystawianie się na działanie takiego czynnika może spowodować nie tylko mało szkodliwe objawy, jak wysypka czy sensacje żołądkowe. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się duszności, wstrząs anafilaktyczny, a nawet zgon.

Jak wygląda życie z alergią?

W zależności od tego, od czego jest się uczulonym, lekarz może zalecić odpowiednie środki, które zahamują objawy alergii. W aptekach można zresztą kupić bez recepty preparaty, które na przykład ułatwiają trawienie laktozy. Przede wszystkim jednak ważna jest dieta wykluczająca obecność alergenu. W przypadku nietolerancji laktozy i glutenu jej stosowanie jest coraz łatwiejsze. Duża liczba osób mających takie uczulenia powoduje, że producenci żywności, odpowiadając na ich potrzeby, nasycają rynek wolnymi od alergenów produktami. Ich stosowanie pozwala uniknąć zagrożenia, a nawet przykrych objawów, zwykle też można odzyskać komfort trawienia, a nawet łatwiej jest zadbać o szczupłą sylwetkę.

Z porad alergologów możesz skorzystać w placówkach EMC-SA: https://www.emc-sa.pl/uslugi/alergologia

 

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły