Im mniejszy jest teren wokół domu, tym trudniej jest go rozsądnie zagospodarować, w taki sposób, aby wszystkie elementy infrastruktury były w nim obecne. Nie jest to jednak niemożliwe, a dobrze przemyślany projekt może być bardzo atrakcyjny. Wydzielenie miejsc przeznaczonych do pełnienia różnych funkcji, a jednocześnie nie przeładowanie widoku zbyt dużą ilością detali jest jak najbardziej możliwe, jeśli użyjemy do tego celu pergole drewniane i obsadzimy je piękną roślinnością.

Miejsce do wypoczynku i relaksu w małym ogrodzie

W niewielkim nawet ogrodzie przydomowym musi znaleźć się choćby niewielki kącik, gdzie możemy odpocząć z książką czy filiżanką kawy. Kiedy nie dysponujemy miejscem potrzebnym do wybudowania tarasu, możemy wykorzystać specjalne pergole, które w swojej konstrukcji zawierają ławeczkę lub huśtawkę. Te drewniane elementy małej infrastruktury ogrodowej są ażurowe, sprawiają wrażenie lekkości i co najważniejsze w estetyczny sposób zagospodarowują przestrzeń, ponieważ można je obsadzić pnączami o atrakcyjnych liściach i kwiatach. Jeśli na działce jest wystarczająca ilość miejsca, możemy wybrać pergole większe o kształcie pawilonu ogrodowego. W bezdeszczowe dni będą one świetnym kącikiem wypoczynkowym ze stolikiem i krzesłami. Mogą być centrum życia towarzyskiego i rodzinnego.

Piękne i naturalnie wyglądające bramy i przejścia w ogrodzie

Nawet w najmniejszym ogrodzie pergole bardzo dobrze komponują się oraz pozwalają na obsadzenie większą ilością pnących gatunków atrakcyjnych roślin. Wykorzystując te elementy małej architektury można upiększyć przejścia oraz uporządkować przestrzeń. Obsadzone kwitnącymi różami pnącymi drewniane konstrukcje zawsze są miłym dla oka widokiem. Warto więc znaleźć na małej działce takie miejsce, gdzie postawimy choćby jeden taki element, tym bardziej, że może on służyć również jako podpora dla winorośli czy innych pnących krzewów owocowych. Będzie to nie tylko element ozdobny, ale także jak najbardziej użytkowy.

Mały plac zabaw dla dzieci - obowiązkowa część ogrodu

Jeśli posiadamy dzieci, utworzenie nawet najmniejszego kawałka terenu przeznaczonego do zabawy na świeżym powietrzu jest sprawą oczywistą. Bardzo ciekawym pomysłem jest ogrodzenie go wysokimi elementami drewnianymi, takimi jak pergole, ponieważ w ten sposób zabezpieczymy część ozdobną ogrodu przed zniszczeniami, które może powodować na przykład gra w piłkę. Ograniczenie placu zabaw jest również potrzebne, aby dzieci mogły bawić się swobodnie na specjalnie do tego celu wyznaczonym miejscu. Na placu zabaw koniecznie trzeba znaleźć odpowiednie stanowisko dla huśtawki oraz niewielkiej piaskownicy. Dzieci chętnie będą uprawiały swoją aktywność ruchową tam, gdzie mogą bawić się w sposób nieskrępowany. Pergole ograniczające miejsce zabaw mogą pełnić podwójną rolę. Nie tylko jako osłona, ale także jako podpora dla dodatkowych gatunków roślin pnących. Wysokie elementy małej infrastruktury ogrodowej pozwalają na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni na działce.

 

Sprawdź również: http://www.grako.pl/pl/offer/pergole

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły