Nowoczesne rolety okienne to doskonałe rozwiązanie, aby zapewnić kontrolę dopływu światła słonecznego oraz prywatność w domu. Od początku ich pojawienia się godnie zastąpiły zasłony i firany, które są często zbiorowiskiem kurzu. Dzięki możliwości przebierania w różnych rodzajach, wzorach i kolorach rolet okiennych bardzo łatwo można znaleźć idealną propozycję dla siebie.

Rolety w kasecie czy bez?

Zarówno rolety okienne w kasecie, jak i bez doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego wybór powinien się opierać na indywidualnym zapotrzebowaniu. Rolety w kasecie ze względu na sposób montażu są dużo bardziej solidne. Doskonale sprawdzą się w przypadku okien dachowych. Prowadnice usztywniają tkaninę, co w efekcie prezentuje się bardzo estetycznie. Ponadto jeśli są zwijane w ciągu dnia, są dużo łatwiejsze do utrzymania w czystości.

Rolety okienne bez kasety są bardzo łatwe w montażu, dzięki czemu każdy może to zrobić samodzielnie. Nie muszą być w przeciwieństwie do rolet w kasecie kupowane na wymiar. Mimo że wymagają częstszego czyszczenia, to jednak zdecydowanie są prostsze do ściągnięcia. Doskonale sprawdzą się w przypadku dużych okien, do których jedna roleta w kasecie może nie wystarczyć. Są również bardziej praktyczne przy wyborze niestandardowych rolet, ponieważ nie zacinają się. Rozwiązanie idealnie nadaje się dla osób, którym zależy na niskich kosztach.

Jaki materiał rolet okiennych wybrać?

Najchętniej wybierane są rolety okienne materiałowe ze względu na ich atrakcyjne ceny, funkcjonalność oraz łatwy montaż. Prezentują się bardzo estetyczne, a przy tym doskonale pasują do każdego pomieszczenia zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym stylu. Coraz popularniejsze stają się modele typu dzień i noc, które umożliwiają sterowanie natężeniem światła. Doskonale sprawdzą się w salonie podczas oglądania telewizji, czytania książki czy pracy przy komputerze w gabinecie. Lekko przyciemniają pomieszczenie, sprawiając, że promienie słoneczne nie przeszkadzają w codziennych zajęciach, a przy tym pomieszczenie nadal jest oświetlone.

Dla bardziej wymagających osób, które pragną być niezależne od warunków pogodowych, polecane są rolety podgumowane. Idealnie sprawdzą się w sypialni czy pokoju dziecięcym, na których zaciemnieniu zależy nam najbardziej lub w pomieszczeniach szczególnie narażonych na światło słoneczne. Nie tylko doskonale izolują przed słońcem i chronią przed wysoką temperaturą, ale również zatrzymują ciepło w okresie jesienno-zimowym. Nie są jednak zalecane w przypadku okien dachowych po stronie słonecznej, ponieważ materiał może ulec uszkodzeniu. W tym przypadku najlepiej wybrać rolety termoizolacyjne. Wszystkie rodzaje rolet możemy znaleźć w ofercie sklepu Rolety24.

Dopasuj stylistykę do wnętrza!

Rolety okienne nie tylko mają spełniać praktyczną funkcję, ale również stanowić dodatkowy element aranżacji. W zależności od klimatu, jaki chcemy wprowadzić do pomieszczenia, możemy przebierać w różnorodnej kolorystyce. Aby uniknąć wpadek, warto skorzystać z koła barw. W zależności od kolorów ścian lub mebli najlepiej pasować będą sąsiednie barwy po obu stronach wyjściowego koloru oraz barwa leżąca po przeciwnej stronie.

Rolety można również wybrać na zasadzie kontrastu, dobierając jasne kolory do ciemnych barw ścian i mebli lub odwrotnie. Wzorzyste wnętrza doskonale komponują się z gładkimi roletami. Dopasowując kolor rolet do pomieszczenia, warto wziąć pod uwagę funkcje poszczególnych barw. Zimne barwy, takie jak odcienie błękitów, fioletów i zieleni, wyciszają i sprzyjają koncentracji umysłu, dlatego doskonale sprawdzą się w pokoju biurowym. Z kolei ciepłe barwy dodają pomieszczeniu przytulności, a przy tym ocieplają i ożywiają.