Deweloperzy, w odniesieniu do oferowanych przez siebie lokali, często posługują się mianem „apartament”. Warto jednak wiedzieć, co w rzeczywistości odróżnia takie nieruchomości od mieszkań z segmentu popularnego i że nie jest to wyłącznie cena metra kwadratowego.

Kupno mieszkania z segmentu popularnego

Mieszkania z segmentu popularnego, inaczej ekonomicznego, to lokale skierowane do osób o średniej grubości portfela. Takich lokali jest na ryku nieruchomości najwięcej.

Mieszkania deweloperskie z segmentu popularnego mają zwykle okna PCV i parapety, drzwi zewnętrzne (nie antywłamaniowe), na podłodze wyłożone są panele (lub po prostu betonowa wylewka), części wspólne i elewacje wykończone są w sposób standardowy (jednolity kolor na ścianach, płytki gresowe na podłogach). Nieruchomości mogą znajdować się na obrzeżach miast i w miejscach, które nie są dobrze skomunikowane z pozostałymi dzielnicami.

Na szczęście to, że mieszkania z segmentu popularnego są dużo tańsze od apartamentów (średnia cena metra kwadratowego to 4-6 tysięcy złotych), nie oznacza, że do ich budowy i wykończenia użyto materiałów najniższej klasy. Deweloperzy, zdając sobie sprawę z rosnących potrzeb klientów, podnoszą standardy wykończenia mieszkań. Często na pierwszy rzut oka mogą one przypominać mieszkania o podwyższonym standardzie, a różnica dostrzegalna jest w jakości i funkcjonalności użytych materiałów.

Warto zwrócić też uwagę na możliwość skorzystania z programu Mieszkanie dla Młodych – tylko lokale z segmentu popularnego mogą być objęte wsparciem finansowym rządu.

Zakup mieszkania w apartamentowcu – co to oznacza

Przeglądając oferty deweloperów, być może zwróciłeś uwagę na to, że często pojawiają się nazwy takie jak: apartament, apartamentowiec, a nawet anglojęzyczne apartment. Pojęcia te nie mają narzuconej definicji, dlatego zdarza się, że deweloperzy stosują je jako synonim słowa mieszkanie. W rzeczywistości jednak apartamentami powinno nazywać się lokale o podwyższonym standardzie, większe i, co za tym idzie, także droższe niż mieszkania z segmentu popularnego. Ten typ mieszkań skierowany jest do osób z bardziej zasobnym portfelem, ceniących luksus, wygodę i szukających nietuzinkowych rozwiązań. Ceny metra kwadratowego apartamentów zaczynają się zwykle od 10 tysięcy zł.

To, co powinno odróżniać apartamenty od mieszkań ekonomicznych, to między innymi:

 • lokalizacja – apartamenty można znaleźć w budynkach położonych w centralnych częściach miast, w sąsiednich dzielnicach bądź na obszarach bardzo dobrze skomunikowanych z innymi częściami miasta,
 • atrakcyjna okolica, dostępność terenów rekreacyjnych, centrów handlowych i innych punktów usługowych oraz kulturalnych,
 • duża powierzchnia – minimum 80m2,
 • wysokie sufity,
 • dodatkowe pomieszczenia, takie jak spiżarnia, dodatkowa łazienka, garderoba czy gabinet,
 • duże okna i tarasy,
 • wysokiej klasy materiały budowlane i wykończeniowe w mieszkaniu, takie jak drewniane podłogi, dźwiękoszczelne okna, antywłamaniowe drzwi i rolety, rozwiązania typu smart,
 • eleganckie, gustowne i nowoczesne wykończenie wnętrz,
 • wysoki standard wykończenia części wspólnych,
 • estetyczny, nowoczesny i unikalny wygląd budynków z zewnątrz, np. wykorzystanie ozdobnych tynków, drewnianych, kamiennych czy marmurowych elementów wykończenia,
 • dostępność garaży lub miejsc parkingowych (więcej na ten temat przeczytasz w artykule: „Garaż i miejsce postojowe podczas zakupu mieszkania od dewelopera – różnice i formalności”).

W apartamentowcach często obecne są także: recepcja, siłownia, SPA, restauracja czy kawiarnia. Mowa tutaj już o tych najbardziej luksusowych budynkach, których na polskim rynku nieruchomości jest najmniej, a ceny za metr kwadratowy zaczynają się od kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy zł.

Krótko mówiąc, apartament powinien być lokalem wygodnym, przestronnym, wykończonym z dużą precyzją przy użyciu materiałów wysokiej klasy.

Jeśli planujesz kupno mieszkania i zastanawiasz się, dlaczego cena metra kwadratowego w danej nieruchomości jest wyższa niż ceny mieszkań w podobnych inwestycjach, możesz przypuszczać, że masz do czynienia z apartamentem. Warto jednak mieć na uwadze, że deweloperzy, chcąc usprawiedliwić podwyższony koszt mieszkań, nazywają je apartamentami (choć w rzeczywistości spełniają standardy mieszkań z segmentu popularnego). Nie strać czujności i dokładnie przyglądaj się lokalom, które deweloperzy sprzedają jako apartamenty.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły