Ceny paliwa rosną w zastraszającym tempie. Eksperci przestrzegają: nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie sytuacja miała się zmienić. Dlatego warto poznać sposoby, dzięki którym można oszczędzać na paliwie. Sprawdź, co możesz zrobić.

Jeszcze kilka miesięcy temu ceny paliwa nie przekraczały 5,00 zł. Obecnie za 1 l benzyny bezołowiowej 95 trzeba zapłacić około 5,08 zł, za 1 l benzyny bezołowiowej 98 trzeba zapłacić około 5,40 zł, natomiast 1 l oleju napędowego kosztuje około 5,01 zł. Tankując bak do pełna, różnica w cenie może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych. Warto więc rozpocząć oszczędzanie na paliwie, aby wydatki związane z zakupem benzyny nie nadwyrężały budżetu kierowcy.

Ekonomiczna jazda przede wszystkim

Jeżeli chcesz rozpocząć oszczędzanie na paliwie, warto zmienić swoje dotychczasowe nawyki. Przestaw się na ekonomiczną jazdę, aby ograniczyć spalanie.

Co możesz zrobić?

  • Dostosuj prędkość pojazdu do warunków panujących na drodze, np. nie dodawaj gazu, gdy zbliżasz się do sygnalizacji z czerwonym światłem.
  • Jeśli tylko jest to możliwe, hamuj silnikiem.
  • Staraj się jeździć na niskich obrotach, w odpowiednim momencie zmieniając biegi.
  • Po ruszeniu, jak najszybciej zmień bieg na wyższy.
  • Staraj się poruszać z równomierną prędkością, jak najrzadziej hamując i dodając gazu.

Dołącz do specjalnych programów lojalnościowych

Będąc kierowcą, korzystaj ze specjalnych programów lojalnościowych, dzięki którym możesz uzyskać atrakcyjne rabaty na tankowanie czy zwroty za paliwo.

Ciekawym rozwiązaniem jest program „Tankuj Korzyści” wprowadzony przez Toyotę Bank. Promocja dedykowana jest osobom posiadającym Moto Konto. Korzystając aktywnie z tego rachunku, można uzyskać zwrot za zakup paliwa: 5% lub 10%. Ponadto niektórzy kierowcy mogą uzyskać bony paliwowe oraz zwrot 600 zł za skorzystanie z usługi finansowania pojazdów marki Toyota i Lexus.

Ogranicz korzystanie z samochodu

Jeżeli nie możesz całkowicie zrezygnować z pojazdu, ogranicz jego użytkowanie. Od czasu do czasu korzystaj ze środków komunikacji miejskiej, umów się na podróż do pracy z kolegą czy sąsiadem itp.

Wybieraj tanie stacje benzynowe

W związku z rosnącymi cenami paliw, nawet 40% kierowców wybiera najtańsze stacje benzynowe. Jeśli interesuje Cię oszczędzanie na paliwie, nie tankuj w przypadkowym miejscu. Zawsze wybieraj najtańsze stacje – nawet kilkugroszowa różnica zostawi w Twoim portfelu pewne oszczędności.

Pamiętaj przy tym, aby unikać tankowania stacjach benzynowych zlokalizowanych na autostradach. W takich miejscach ceny paliwa są dużo wyższe.