Szkolenia to niezbędny element rozwoju w każdej branży. Nie inaczej jest w budownictwie i obszarach jemu pokrewnych. Operatorzy maszyn powinni nieustannie podnosić swoje kwalifikacje, po to, by ich praca była zarówno efektywna, jak i bezpieczna.

Organizacją, która zajmuje się promowaniem takiego systemu pracy jest International Powered Access Federation, czyli w skrócie IPAF. Głównym obszarem działania tej instytucji jest zapewnienie wsparcia technicznego oraz udzielanie praktycznych informacji na temat bezpiecznego używania podestów roboczych. Poza tym IPAF zajmuje się prowadzeniem szkoleń, które respektowane są na całym świecie.

Od niedawna również w Polsce istnieje szansa na uzyskanie międzynarodowych uprawnień IPAF, zwanych powszechnie jako licencje PAL. Możliwe jest to dzięki pierwszemu w Polsce Centrum Szkoleniowemu IPAF, które otwarte zostało przez lidera w branży wynajmu podestów ruchomych oraz ładowarek teleskopowych, firmę Riwal – https://www.riwal.com/poland/pl-pl/szkolenia/ipaf-licencje-miedzynarodowe.

Szkolenia odbywające się w Łodzi w każdy wtorek, pozwalają na uzyskanie licencji 3a bądź 3b. Pierwsza z nich dotyczy przejezdnych podestów nożycowych oraz podestów pionowych, natomiast druga uprawnia do sterowania podestami samojezdnymi przegubowymi i teleskopowymi. Ważność wyżej wymienionych licencji to 5 lat. Po upływie tego czasu certyfikaty muszą być odnowione. Dzięki temu operatorzy z ważnymi licencjami PAL posiadają aktualną wiedzę praktyczną i teoretyczną.

Poświadczeniem wysokiej jakości szkoleń jest fakt, że program nauki został opracowany przez specjalistów z branży maszyn ciężkich oraz jest certyfikowany przez TÜV Rheinland Polska jako zgodny z międzynarodową normą ISO 18878.

Podsumowując – IPAF to licencja dla wszystkich tych, którzy pracują w międzynarodowym środowisku, a bezpieczeństwo i efektywność pracy jest dla nich priorytetem.