Dzisiejszy wpis kierujemy głównie do osób, które planują w najbliższej przyszłości zostać profesjonalnymi kierowcami kategorii D, czyli przewoźnikami autobusów. To bardzo trudna i odpowiedzialna praca, której nie każdy jest w stanie się podjąć. Podpowiemy, co należy zrobić, aby móc pełnić ten zawód, a także uświadomimy jak wiele trzeba poświęcić, jeżdżąc autobusem. Wszystkiego na pewno dowiesz się z poniższego artykułu, który mamy nadzieję pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.

Od czego zacząć?

Z pewnością pierwszym krokiem do zdobycia kwalifikacji jest zrobienie specjalnego kursu prawa jazdy kategorii D, który można odbyć w dowolnym miejscu. Jednak zanim zaczniesz go realizować, musisz posiadać wpierw prawo jazdy kategorii B oraz ukończone 24 lata. Jeśli spełniasz wszystkie wymagania, należy zapisać się do szkoły jazdy, która oferuje naukę i egzamin dla przyszłych kierowców autobusów, a następnie przystąpić do zajęć teoretycznych oraz praktycznych, czyli jazdy.

Warto zaznaczyć również, że pozytywne zaliczenie ostatecznego egzaminu państwowego nie umożliwia jeszcze podjęcia pracy zarobkowej jako kierowca autobusu. W tym celu konieczne jest również przejście przez kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej w zakresie bloku D, dzięki czemu otrzymasz wpis 95 upoważniający do przewozu pasażerów. Istnieje również inna kategoria prawa jazdy dla kierowców autobusów D1, która umożliwia prowadzenie pojazdów o maksymalnej długości 8 metrów i przekraczających 17 pasażerów wraz z samym kierowcą. Koszt kursu prawa jazdy uzależniony jest od wielu czynników, jak na przykład rodzaj posiadanej już kategorii prawa jazdy oraz aktualnie zmieniających się przepisów.

Co dalej?

W momencie, gdy już posiadasz wydane prawo jazdy kategorii D oraz otrzymałeś Kartę Kierowcy od Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, możesz rozpocząć poszukiwania pracy na stanowisku kierowcy w komunikacji miejskiej, przewozie osób na trasach krajowych i międzynarodowych, a także możesz założyć własną firmę przewożącą z punktu A do B. Wystarczy zakupić własny środek transportu i rozpocząć swoją działalność, co na początku może wydawać się trudne i wykańczające, ale z pewnością znajdzie się wielu klientów, którzy potrzebują przetransportować większą ilość osób w konkretne miejsce. Zatem warto się nad tym zastanowić nad prywatną działalnością, co również przyniesie większe zarobki w porównaniu z pracą na etat.

Z czym musisz się liczyć?

Praca kierowcy autobusu nie jest łatwa z kilku względów, a przede wszystkim należy nadmienić często i niekiedy bardzo męczącą jazdę. Niezależnie od poruszania się po mieście, drogach szybkiego ruchu czy też innych, wszędzie poruszasz się autobusem o ograniczonej prędkości. Cała praca polega głównie na spędzaniu czasu za kierownicą, dlatego powinieneś lubić jeździć i być przyzwyczajonym do ruchu na drogach. Następnie kierowca autobusu ponosi głównie odpowiedzialność za swoich pasażerów, a to można powiedzieć jest największym stresem. Wszelkie niepowodzenia na drodze będą uzależnione od Ciebie, podobnie jak wina w większości wypadków spadnie również na Twoje barki.

Niekiedy jazda z pasażerami także może przysporzyć sporo nerwów, dlatego kierowcą powinni zostać ludzie spokojnie, opanowani i doświadczenia nie tylko w jeździe, ale również kontaktach z innymi ludźmi. Poruszanie się tak długim pojazdem wymaga oczywiści dużej pewności i precyzji podczas kierowania, dlatego musisz nabrać sporej wprawy, aby za kierownicą czuć się bezpiecznie. Ostatnią rzeczą, która nawiązuje również do posiadania własnej działalności jest świadomość szybkiej eksploatacji pojazdu i głównie wałów napędowych do autobusów, które zużywają się między innymi przy dalekich trasach i wyboistych drogach. Musisz zatem wiedzieć, że konieczne będzie ich częste regenerowanie, przeprowadzanie kontroli i naprawianie, ale jeśli jest to Twoim marzeniem, by zostać kierowcą autobusu, nic nie powinno stać na przeszkodzie.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki